Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy w Polsce rejestrują swój pobyt przed Brexitem

Brytyjczycy w Polsce rejestrują swój pobyt przed Brexitem
Coraz więcej Brytyjczyków rejestruje swój pobyt nad Wisłą w związku ze zbliżającym się Brexitem. (Fot. Getty Images)
Od początku tego roku nieco ponad 830 obywateli Wielkiej Brytanii zarejestrowało swój pobyt lub uzyskało prawo stałego pobytu w Polsce - poinformował rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. To o 33 proc. więcej niż w całym 2018 roku.
Reklama

Jak przypomina Urząd do spraw Cudzoziemców (UdsC), rejestracja pobytu może być ułatwieniem dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po Brexicie. Do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE może dojść 1 listopada.

"Obecnie prawie 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. W większości są to mężczyźni – 4,7 tys. osób, w porównaniu do 1,4 tys. kobiet. Biorąc pod uwagę daty urodzenia, są to osoby w przedziałach wiekowych: do 20 lat - 460 osób, 20-39 lat - 2,7 tys., 40-59 lat - 2,2 tys., powyżej 60 lat - 680 osób" - poinformował Dudziak.

UdsC przypomniał, że została uchwalona ustawa o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy. Reguluje ona m.in. status pobytu Brytyjczyków i członków ich rodzin w Polsce.

Wielu obywateli UK wyemigrowało do Polski. (Fot. Getty Images)

"Ustawa wejdzie w życie z dniem bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do którego w obecnym stanie prawnym wciąż może dojść w dniu 1 listopada 2019 roku" - zaznaczył Dudziak.

Obecnie Brytyjczycy, tak jak wszyscy obywatele UE, są zobowiązani do zarejestrowania pobytu w Polsce, jeżeli trwa on dłużej niż trzy miesiące. Członkowie ich rodzin, którzy nie są obywatelami UE, muszą zaś uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Realizacja tych obowiązków jest możliwa bezpłatnie w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce przebywania.

Instytucjami właściwymi do zarejestrowania pobytu obywateli UE i wydawania odpowiednich dokumentów są urzędy wojewódzkie właściwe ze względu na miejsce pobytu obywatela UE. Dotychczas najwięcej obywateli Wielkiej Brytanii zarejestrowało pobyt w województwach: mazowieckim - 2,2 tys., małopolskim - 910, dolnośląskim - 550, śląskim - 470 i pomorskim - 410 osób.

 

  Komentarze


  • Rob
   5 września, 16:18

   Rejestracja. Rejestrują się. My musimy uzyskać status. Można go otrzymać lub nie. ,,Eh ,,
   sprawiedliwość.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.09.2019
  GBP 4.972 złEUR 4.389 złUSD 3.998 złCHF 4.040 zł

  Sport


  Reklama