Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy chcą wysłać kolejny okręt do Zatoki Perskiej

Brytyjczycy chcą wysłać kolejny okręt do Zatoki Perskiej
W rejonie Zatoki Perskiej przebywają obecnie dwa brytyjskie okręty. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania zdecydowała wczoraj o wysłaniu kolejnego okrętu w rejon Zatoki Perskiej do ochrony przepływających tam statków handlowych - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Reklama

"Gdziekolwiek powiewa czerwona bandera (bandera używana przez statki brytyjskiej marynarki handlowej - przyp. red.), tam Wielka Brytania jest gotowa chronić wolnośc żeglugi" - oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.

W rejonie Zatoki Perskiej przebywają obecnie dwa brytyjskie okręty - niszczyciel HMS Duncan i fregata HMS Montrose, które w ostatnich tygodniach eskortowały w cieśninie Ormuz dziesiątki statków handlowych. Pod koniec tego roku Duncan zostanie skierowany na prace techniczne, a zastąpi go fregata HMS Kent.

Wczorajsza decyzja Wielkiej Brytanii jest wynikiem zwiększonych napięć między Londynem a Teheranem po tym, jak 19 lipca pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną na wodach międzynarodowych w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

Powszechnie uważa się, że przejęcie Steny Impero było odwetem za zatrzymanie 4 lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 u wybrzeży Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię, czemu Teheran zaprzecza.

Grace 1, obecnie pod nazwą Adrian Darya-1, został zwolniony przez Gibraltar 18 sierpnia. Agencja AP poinformowała w sobotę, że statek prawdopodobnie zmierza do tureckiego portu Mersin.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama