Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy opracowali specjalny środek antykoncepcyjny dla wiewiórek

Brytyjczycy opracowali specjalny środek antykoncepcyjny dla wiewiórek
Nagły przyrost populacji szarych wiewiórek to spory problem na Wyspach. (Fot. PAP/EPA/BARBARA WALTON)
Aby ograniczyć populację wiewiórek szarych, które jako gatunek inwazyjny zagrażają rodzimym rudym wiewiórkom, brytyjscy naukowcy zamierzają podawać im specjalnie w tym celu stworzony środek antykoncepcyjny.
Reklama
Reklama

Jak wyjaśnił w rozmowie z BBC minister środowiska Wielkiej Brytanii Lord Benyon, projekt ma pomóc w zwalczeniu wiewiórki szarej w humanitarny sposób, czyli bez zabijania jej. Program ma na celu zredukowanie "nieopisanych szkód", jakie wiewiórki szare wyrządzają ekosystemom leśnym i populacjom rudych wiewiórek pospolitych.

"Podawanie zwierzętom środków antykoncepcyjnych jest bardziej humanitarną alternatywą i ostatecznie będzie bardziej skuteczne" - zaznaczyła kierująca projektem dr Giovanna Massei z rządowej Agencji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA). Jej zespół opracował też specjalny karmnik z działającymi na zasadzie wagi drzwiami, które nie pozwalają dostać się do środka zwierzętom innych gatunków, także rudym wiewiórkom.

Testy w Yorkshire i Walii wykazały, że 70 proc. wiewiórek z każdego lasu odwiedziło karmniki w ciągu czterech dni. I oprócz wiewiórek szarych jedynymi zwierzętami, którym udało się sforsować drzwi, były dwie wyjątkowo sprytne myszy.

Jak zapowiadają naukowcy, wkrótce projekt wejdzie w kolejną fazę - zostaną przeprowadzone próby podawania środka antykoncepcyjnego z użyciem takich karmników. Wewnątrz wiewiórki znajdą pastę z orzechów laskowych ze szczepionką, która sprawia, że układ odpornościowy wiewiórki hamuje wytwarzanie hormonów płciowych. Dzięki temu środek działa zarówno na samce, jak i samice.

Naukowcy pracują jeszcze nad ustaleniem odpowiedniej dawki, ponieważ środek jest nietrwały i trzeba sprawdzić, jaka jego ilość zapewnia skuteczność, a jednocześnie jest bezpieczna do zastosowania u zwierząt na wolności.

Modele komputerowe są zachęcające - pozwalają przypuszczać, że antykoncepcja może w niektórych miejscach doprowadzić populacje wiewiórki szarej na skraj wyginięcia. Jeśli eksperyment z wiewiórkami szarymi zakończy się powodzeniem, w podobny sposób będzie można kontrolować populacje innych inwazyjnych ssaków: szczurów, myszy, jeleni i dzików.

Wiewiórki szare zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie z Ameryki Północnej pod koniec XIX wieku, a ponieważ są większe niż wiewiórki pospolite, zdominowały tamtejsze lasy. W dodatku niszczą je, ponieważ aby dostać się do odżywczego soku, zdzierają korę z drzew. Uszkodzenia te powodują choroby, a nawet obumieranie dorodnych drzew, zwłaszcza liściastych, jak dąb, buk, kasztanowiec i jawor. To z kolei niweczy wysiłki podejmowane na rzecz zalesiania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

Czytaj więcej:

"Krwiożercza" wiewiórka zaatakowała 18 osób w małej walijskiej wiosce

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama