Menu

Brexit "zwiększa wpływy najmłodszych członków UE"

Brexit "zwiększa wpływy najmłodszych członków UE"
"Wyjście Brytyjczyków wzmacnia wagę krajów, które najpóźniej weszły do UE". (Fot. Getty Images)
'Wraz z Brexitem wschód Europy traci sojusznika, ale zdobywa większe wpływy'- brzmi tytuł artykułu we francuskim dzienniku 'Le Monde'. W tekście cytowane są też słowa premiera Morawieckiego, który w niemieckim 'Die Welt' napisał, że Północ zarabia na dotowaniu Wschodu.
Reklama

Autorka artykułu Isabelle Mandraud, specjalizująca się w sprawach Europy tłumaczy, że "wśród krajów, które najpóźniej weszły do UE rozwód ze Zjednoczonym Królestwem odczuto bardziej niż w innych państwach Unii - jako stratę strategicznego partnera będącego zwolennikiem atlantyzmu, przychylnego rozszerzeniu i podobnie jak połowa z nich, nie należącego do strefy euro". "A przecież wyjście Brytyjczyków wzmacnia ich wagę" - komentuje w dzisiejszej gazecie.

Mandraud zapowiada, że dzisiaj na nadzwyczajnym szczycie UE, "byłe kraje bloku wschodniego jak jeden mąż walczyć będą o utrzymanie pomocy dla najbiedniejszych regionów UE na poziomie lat 2014-2020 (325 miliardów euro)".

I cytuje polskiego premiera, który we wtorek napisał w niemieckim dzienniku "Die Welt": "To nie Północ dotuje Wschód i Południe, tylko na tym zarabia, a precuzując - zarabiają na tym wszyscy".

Mandraud przypomina, że "najważniejsza grupa PE wybrała na swego przewodniczącego Polaka - Donalda Tuska". (Fot. Getty Images)

Autorka podkreśla też, że zwiększające się wpływy krajów położonych między Bałtykiem a Adriatykiem widać choćby w powierzeniu dyrekcji Międzynarodowego Funduszu Walutowego Bułgarce Kristalinie Georgiewej, popieranej z całą siłą przez Europejczyków.

O tym zwiększającym się znaczeniu świadczy również "wyznaczenie Rumunki Laury Kövesi na przyszłe stanowisko europejskiej prokurator generalnej". Mandraud dodaje, że "Europejska Partia Ludowa, najważniejsza grupa Parlamentu Europejskiego, wybrała na swego przewodniczącego Polaka Donalda Tuska".

Mandraud przytacza także fragment niedzielnego przemówienia do narodu premiera Wegier Victora Orbana, który, jak to ujęła "trąbił", że "myśleliśmy, że Europa jest naszą przyszłością, a teraz wiemy, że to my jesteśmy przyszłością Europy".

Czytaj więcej:

Merkel: Brexit zmusza UE do wzmocnienia konkurencyjności

Media: Po Brexicie próby przeciągania Polski

Hiszpańskie media: Polska w "ścisłym klubie" UE po Brexicie

  Komentarze
  • Polak
   21 lutego, 04:11

   Donald od 16 lat jestem w UK . Wiara w EU jest ze mna Wiara w Ciebie mnie wzmacnia. Badz za polakami w UK.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama