Menu

Brexit sprzyja niepodległości Szkocji. Niezdecydowani teraz zagłosowaliby na "Tak"

Brexit sprzyja niepodległości Szkocji. Niezdecydowani teraz zagłosowaliby na "Tak"
Coraz więcej mieszkańców Szkocji z powodu Brexitu opowiada się za niepodległością regionu. (Fot. Getty Images)
Dwie trzecie Szkotów, którzy są 'niezdecydowani' w kwestii niepodległości regionu, przyznaje, że Brexit powoduje, iż są oni bardziej skłonni do poparcia kolejnego referendum w tej sprawie - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Progress Scotland.
Reklama

"Spośród wszystkich niezdecydowanych w sprawie niepodległości Szkocji, ponad połowa zagłosowałaby za niepodległością, jeśli dojdzie do twardego Brexitu" - przekazuje serwis www.scotsman.com.

Z kolei w grupie 2 000 ankietowanych aż 63% uważa, że Brexit wpłynie na ich decyzję o poparciu niepodległości Szkocji, 13% jest przeciwnego zdania, a 45% z niezdecydowanych już skłania się ku oderwaniu od Korony.

49 procent twierdzi, że najpierw poczeka na przebieg wydarzeń związanych z Brexitem, a potem zdecyduje, w jaki sposób zagłosuje w jakimkolwiek nowym referendum w sprawie niepodległości, które teraz popiera już 56%. 

Czy dojdzie do drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji? (Fot. Getty images)

Wyniki sondażu dają bodziec tym, którzy chcą przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Premier Nicola Sturgeon zapowiedziała, że w ciągu kilku tygodni ujawni, jakie będą jej kolejne kroki dotyczące drugiego plebiscytu.

W referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku przewaga przeciwników wyjścia z Unii Europejskiej nad zwolennikami opcji przeciwnej wyniosła w Szkocji 62 do 38 proc., ale nie zdołało to zmienić odwrotnego rezultatu głosowania w skali całej Wielkiej Brytanii.

Przeciwnicy secesji Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa wygrali w 2014 roku referendum niepodległościowe z wynikiem 55% do 45% głosów.

  Komentarze
  • Leon
   30 marca, 09:34

   Szkocja jest na tyle silnym panstwem ze smialo moze opuscic Londyn a nie byc pod butem Brytyjskim.

  • Lulu
   30 marca, 17:49

   LEon prosze nie komentuj już więcej bo zwijam się ze śmiechu i jest to zbyt bolesne

  • Grzegorz rozwadowski
   30 marca, 18:39

   jeszcze walia i nastapi koniec uk

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.12.2019
  GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

  Sport


  Reklama