Menu

Brexit bez umowy: W UK lawina wniosków o zezwolenia na jazdę po UE

Brexit bez umowy: W UK lawina wniosków o zezwolenia na jazdę po UE
Po Brexicie przepisy dotyczące międzynarodowych zezwoleń na prowadzenie pojazdów ulegną zmianie. (Fot. Getty Images)
Od lutego br. wydano ponad pół miliona zezwoleń, które mogą być potrzebne brytyjskim kierowcom na podróżowanie po UE w przypadku Brexitu bez umowy - wynika z rządowych danych.
Reklama

Rośnie ryzyko, że 31 października Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy. Nie jest wykluczone, że po tej dacie osoby posiadające wyłącznie brytyjskie prawo jazdy nie będą mogły jeździć po krajach UE. Kwestia ta dotyczy także Polaków, którzy zdali egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii.

Dlatego też wielu kierowców z UK aplikowało w ostatnim czasie o International Driving Permit (IDP) - dokument, który w przypadku tzw. twardego Brexitu pozwoli im na legalne kierowanie autem - np. w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy wydano aż 584 tys. takich pozwoleń, przy czym jednorazowy koszt IDP to 5,5 funta - informuje Yahoo.

International Driving Permits (IDP)

były wcześniej dostępne w 89 punktach Post Office lub za pośrednictwem poczty od AA lub RAC. Rocznie wydawano ok. 100 tys. takich dokumentów.

Od lutego 2019 r. IDP można uzyskać jedynie w 2 500 brytyjskich urzędach pocztowych. W marcu i kwietniu pojawiły się doniesienia o długich kolejkach, co miało związek z wysokim popytem na zezwolenia, których wydano w tych miesiącach odpowiednio po 282 tys. i 163 tys.

Eksperci twierdzą, że im bliżej 31 października, tym więcej osób będzie aplikować o IDP, dlatego trzeba umożliwić kierowcom składanie wniosków drogą elektroniczną.

"Tylko w jednym miesiącu liczba wydanych zezwoleń była prawie trzy razy wyższa niż kwota wydawana w ciągu całego roku" - zauważa Nicholas Lyes z RAC. "To pokazuje, że ludzie obawiają się bezumownego Brexitu. Dlatego ważne jest, aby przed 31 października odpowiednie urzędy były przygotowane na dużą liczbę wniosków, ponieważ kierowcy nie mogą być narażeni na frustrujące opóźnienia np. przed świętami" - podsumował Lyes.

  Komentarze
  • Tele tubis
   17 lipca 2019, 17:51

   Zawsze znajdzie się się frajer i kupi dokument nie potrzebny. Głupich sieją w uk

  • Gosc
   17 lipca 2019, 17:56

   Mam pytanie - Jezeli zamienilem PL prawo jazdy , na UK Driving Licence bede mogl bez problemu jezdzic po EU?
   Czy musze znowu wymienic na PL.

  • Olek
   17 lipca 2019, 20:00

   Dobre pytanie bo tez sie zastanawiam

  • Gumis
   18 lipca 2019, 06:37

   Właśnie tez mnie to interesuje , pytanie gdzie uzyskać odpowiedz skoro pewnie w urzędach tez nie wiedza skoro taki bałagan z tym brexit

  • Achim
   18 lipca 2019, 10:52

   Artykuł mówi o kierowcach, którzy zdali egzamin na prawo jazdy w UK. Logicznym wydaje się być, że nie dotyczy to tych, którzy tylko wymienili dokument.

  • Kasia
   18 lipca 2019, 13:19

   Dotyczy to wszystkich ktorzy wymienili lub nabyli prawo jazdy w uk .Jesli masz prawo jazdy wydane w uk musisz miec po brexicie dodatek do prawka w postaci ksiazeczki International Driving Permits (IDP)

  • Ciocia klocia
   18 lipca 2019, 13:38

   taaaa Brexit.Juz to widze jak Uk opuszcza UNIE.no chyba ze z tej wysepki zrobia druga SZWAJCARIE ALBO MONACO.

  • Vistula
   18 lipca 2019, 13:59

   Zeby zmienic prawo jazdy z PL na np. UK trzeba oddac dotychczasowe. Jezeli wiec nie masz aktualnego dokumentu wydanego w PL, ktory by potwierdzal, ze masz zdany egzamin na prawo jazdy w kraju czlonkowskim UE, to jestes traktowany jak obywatel UK... mam ten sam problem.

  • Ale z was frajerzy
   21 lipca 2019, 23:08

   Policzcie ile brytolski rzad nakradnie dzieki sianiu takiej paniki!!!! Ile kasy przy bedzie dla politykow. Jak was w ciula robia bez mydla. Tak juz wogole nic nie zrobicie niedziele nie pojedziecie totally chaos hahahhahaha z domu nie wyjdziecie pracy nie bedzie Takie pierdzielenie az milo. Ale ten brexit to biznes ile to milionow poczawszy od waluty po jakies smieszne papierki w postaci decyzji wydanych platnie. Jak ktos pomyslal. To bylo zaplanowane.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama