Menu

Brexit a studia Polaków w UK. Europosłowie PO zbierają podpisy

Brexit a studia Polaków w UK. Europosłowie PO zbierają podpisy
Do tej pory studenci z UE mogli się cieszyć ze statusu "home". (Fot. Getty Images)
Europosłowie PO zbierają podpisy pod listem PE do brytyjskich władz, by te zagwarantowały, że przyszli studenci z krajów UE, chcący uczyć się na Wyspach, mogli korzystać z takich przywilejów, jak w trakcie członkostwa Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie.
Reklama

Dla kilku tysięcy młodych ludzi z Polski i innych krajów członkowskich, którzy obecnie studiują w Wielkiej Brytanii, Brexit - przynajmniej na razie - nie oznacza ogromnej zmiany. Zachowują bowiem oni przywileje, w tym prawo do obniżonego czesnego, czy możliwość korzystnego kredytowania nauki.

Ci, którzy chcieliby wyjechać na Wyspy po zakończeniu okresu przejściowego w przyszłym roku, będą musieli się liczyć z tym, że będą traktowani w Wielkiej Brytanii tak, jak obywatele krajów trzecich. Brytyjczycy zdecydowali bowiem, że kwestia mobilności ludzi będzie poza zakresem negocjacji dotyczących ich relacji z UE i to rząd w Londynie podejmuje decyzje w tym obszarze.

Do tej pory studenci z UE mogli się cieszyć ze statusu "home", a nie byli traktowali tak jak studenci międzynarodowi. To jednak - jak zapowiedziały władze w Londynie - ma się zmienić.

Europosłanka Danuta Huebner (PO), która zajmuje się Brexitem w PE, poinformowała wczoraj na konferencji prasowej w Brukseli, że zainicjowała list do brytyjskiej minister ds. uniwersytetów w tej sprawie, a także poinformowała o problemie głównego negocjatora ze strony unijnej - Michela Barniera.

"Jako posłowie do PE chcielibyśmy wyrazić nasze rozczarowanie decyzją o odebraniu statusu home studentom z UE. Rozumiemy, że to może dorowadzić do tego, że coroczne czesne będzie wynosiło między 10 a 38 tys. funtów dla studentów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii bez dostępu do pożyczek studenckich" - czytamy w piśmie.

Jak przekazał europoseł PO Bartosz Arłukowicz, inicjatywę poparło do tej pory ponad 70 europosłów. "Podpisujemy list do pani minister rządu brytyjskiego, odpowiadającej za politykę dotyczącą uniwersytetów. Apelujemy w nim, żeby Polscy studenci - ci, którzy chcą - mogli w dalszym ciągu korzystać z wiedzy, doświadczeń, z profesjonalizmu uniwersytetów brytyjskich, mogli studiować na warunkach, na których studiowali dotychczas" - poinformował Arłukowicz.

Politycy PO podkreślają, że w tej sprawie swoją rolę powinien odegrać też polski rząd. "Panie premierze proszę zająć się problemem tych studentów, którzy chcą studiować w Wielkiej Brytanii. Dziś de facto mają to uniemożliwione i to jest rola rządu, zęby tą sprawą się zająć" - apelował Arłukowicz.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Rozwód Wielkiej Brytanii z UE będzie brutalny

UE do Johnsona: "Nie będziemy kupować kota w worku"

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

Merkel: UE musi być przygotowana na Brexit bez umowy

  Komentarze
  • Jacob Rees-Mogg
   2 lipca, 10:20

   Jeszcze czego! Brexit to Brexit, no deal to no deal.

  • Ggg
   2 lipca, 11:41

   Brawo PO

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości