Menu

Brexit: Więcej przestępstw nienawiści przez "toksyczny" język polityków

Brexit: Więcej przestępstw nienawiści przez "toksyczny" język polityków
Zdaniem opozycji, to Boris Johnson podsyca "toksyczną atmosferę". (Fot. Getty Images)
Liczba przestępstw z nienawiści wzrosła do 'nowej normy' od referendum w 2016 r., a ostatnie przypadki 'hate crime' mogą być powiązane z zawirowaniami politycznymi wokół Brexitu - ostrzegł wysoki rangą oficer brytyjskiej policji.
Reklama

"W ciągu kilku minionych tygodni mieliśmy do czynienia z kilkoma skokami przestępczości, które zdawały się być zbieżne z niektórymi debatami polityków, dotyczącymi wyjścia Wielkiej Brytanii z UE" - oświadczył w brytyjskim parlamencie rzecznik Narodowej Rady Szefów Policji (NPCC), Charlie Hall.

"Zdajemy sobie sprawę, że podczas tych debat ścierają się ludzie o różnych poglądach, ale apelujemy, aby te dyskusje odbywały się z szacunkiem. Pamiętajmy o wpływie, jaki wywierają one na innych" - dodał.

"Czasami sposób, w jaki coś się powie, może być postrzegany jako przyzwolenie na agresywne działania -  trzeba pamiętać, że odbiorcy mogą nie mieć takich samych granic jak osoby, które wypowiadają te słowa" - podkreślił rzecznik Narodowej Rady Szefów Policji.

Policja: Okresowe wzrosty przestępstw z nienawiści były związane z wydarzeniami politycznymi. (Fot. Getty Images)

Jak zaznaczył, wcześniejsze okresowe wzrosty liczby przestępstw z nienawiści były również związane z wydarzeniami politycznymi, takimi jak decyzje o opóźnieniu Brexitu w marcu i kwietniu. Hall unikał jednak obwiniania konkretnych polityków za wzrost agresywnej retoryki.

Tymczasem posłowie opozycyjnych ugrupowań bezpośrednio wskazali palcem na Borisa Johnsona, oskarżając go o podsycanie "toksycznej atmosfery".

"Kiedy widzę i słyszę, jak słowa premiera są papugowane w obraźliwych wiadomościach e-mail i telefonach, to tylko podkreśla wpływ jego języka" - oświadczyła posłanka Partii Pracy Paula Sherriff, która w zeszłym miesiącu starła się z Johnsonem w parlamencie.

"Doskonale rozumiem gniew ludzi, który jest efektem tego głębokiego politycznego chaosu. Ale kiedy ta toksyczna atmosfera jest celowo podżegana przez premiera do celów politycznych, to mamy do czynienia ze skrajną nieodpowiedzialnością" - podkreśliła polityk opozycyjnego ugrupowania.

Czytaj więcej:

"Jestem rozdarty". Brat Borisa Johnsona podał się do dymisji

Johnsona krytykuje nawet jego siostra: "To inna osoba"

Sondaż: Brytyjczycy nie wierzą parlamentowi ws. Brexitu

  Komentarze
  • Emi
   15 października 2019, 17:02

   To nie przez język nienawisci polityków tylko ich zdrade narodu brytyjskiego. Im dłużej nie bedzie zrealizowany brexit tym bardziej brytyjczycy beda za to sie wyzywac na Polakach i innych z Unii Europejskiej...

  • Dariusz
   15 października 2019, 18:18

   Skoro ja obcy facet widze ze ten czlowiek jest nawiedzony.To juz rodzina nie klamie bo po co? Zw to inny stal sie czlowiek.Jeszcze raz czy ktos w tym kraju bada takich psychiatrycznie!!! Moze wypowie sie jakis polski psycholog.Bo ja widze nienormalne zachowania u tego faceta.

  • Polak
   15 października 2019, 22:45

   Tego OSZOŁOMA powinni wypaproszyć!!!!!!!!!!!

  • Rico
   16 października 2019, 01:34

   Borys jonson to kretyn ćpun itp
   Zarabiaja na brexicie
   Przynosi wstyd I hańbę W Brytani

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama