Menu

Brexit: Umowa z UE "gorsza dla gospodarki niż dalsza niepewność"

Brexit: Umowa z UE "gorsza dla gospodarki niż dalsza niepewność"
NIESR: Straty będą spowodowane luźniejszymi niż do tej pory relacjami gospodarczymi z UE. (Fot. Getty Images)
W efekcie uzgodnionego przez rząd Borisa Johnsona porozumienia z UE brytyjska gospodarka będzie do 2029 r. mniejsza o 70 mld funtów, czyli o ok. 3,5 proc., niż gdyby w niej pozostała - wynika z opublikowanej wczoraj analizy niezależnego ośrodka badawczego NIESR.
Reklama

Co więcej, obecne porozumienie z punktu widzenia wpływu na gospodarkę jest gorsze nie tylko od tego, które zawarł rząd Theresy May, ale nawet od trwającej niepewności związanej z przesuwaniem terminu Brexitu.

Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) jest najstarszym brytyjskim ośrodkiem badawczym, który analizuje kwestie ekonomiczne. Instytut nie ma też powiązań z żadną partią polityczną.

Według analizy NIESR, korzyści związane z zakończeniem niepewności wokół Brexitu zostaną przeważone przez straty spowodowane luźniejszymi niż do tej pory relacjami gospodarczymi z UE.

"Nie spodziewamy, że będzie jakakolwiek dywidenda z porozumienia. Porozumienie redukuje ryzyko nieuporządkowanego Brexitu, ale eliminuje możliwość bliższych relacji gospodarczych" - wyjaśnił ekonomista NIESR Arno Hantzsche.

Umowa Johnsona nie przewiduje możliwości pozostania przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE. (Fot. Getty Images)

W przeciwieństwie do umowy zawartej przez Theresę May, ta uzgodniona przez Borisa Johnsona nie przewiduje możliwości pozostania przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE. Jak wyjaśnia NIESR, bariery celne i regulacyjne mogą "utrudniać handel towarami i usługami z kontynentem, w efekcie czego wszystkie regiony Zjednoczonego Królestwa będą w gorszej sytuacji, niż gdyby pozostało ono w UE".

NIESR przeanalizował różne scenariusze i według obecnej wersji porozumienia - która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez brytyjski parlament - gospodarka kraju będzie do 2029 r. o 3,5 proc. mniejsza, niż gdyby Wielka Brytania pozostała w Unii. Porozumienie Theresy May oznaczałoby, że będzie ona o 3 proc. mniejsza, scenariusz przeciągającej się niepewności - o 2 proc. mniejsza, a Brexit bez umowy - o 5,6 proc. mniejsza.

Trzeba podkreślić, że punktem odniesienia jest szacowana wielkość brytyjskiej gospodarki w 2029 r., gdyby kraj pozostał w UE, a nie jej obecna wielkość. Czyli nie oznacza to, że na skutek umowy Johnsona brytyjski PKB się skurczy, ale będzie rósł wolniej niż w przypadku pozostania w Unii.

Czytaj więcej:

Johnson formalnie zgadza się na przesunięcie Brexitu

UE oficjalnie przedłużyła Brexit. Tusk: "To może być ostatni raz"

Kampania "Get ready for Brexit" zawieszona. "Zmarnowano £100 mln"

Media w UK o wyborach: Szansa na przełamanie pata i ryzyko dla Johnsona

  Komentarze
  • Mark111
   31 października 2019, 11:13

   A jakie ma to znaczenie Joseph??? Zasada ja garbaty ale on tez nie jest najlepszym podejsciem. Kazdy rozsadny czlowiek zdaje sobie sprawe z tego , ze tu wygranych nie ma , no chyba ze waska grupa graczy na Brexit za wszelka cene . To oni zrobia z tego kraju prywatna nomen omen wyspe z setkami wlasnych przepisow , regulacji i zezwolen. To wypadkowo da im i tylko im gory extra zyskow i o to tu glownie chodzilo. Kto zas ucierpi i jak bardzo nie ma wiekszego znaczenia. Raczej ginac dla sprawy zamiaru nikt nie ma. Oczy otwieraja sie lekko za pozno...

  • Krzysztof
   31 października 2019, 12:33

   Lepiej rzadzic z pusta kasa niz wcale.

  • J z
   31 października 2019, 13:56

   A ja popieram Brexit. Niech się UE wali.....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości