Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brexit: Ruszyły publiczne testy systemu rejestracji obywateli UE

Brexit: Ruszyły publiczne testy systemu rejestracji obywateli UE
By uzyskać settled status, trzeba udowodnić, że przez ubiegłe 5 lat przebywało się każdego roku na terenie UK co najmniej 6 miesięcy. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych uruchomiło wczoraj publiczne testy systemu służącego do rejestracji 3,5 mln obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii w celu zachowania ich praw po Brexicie.
Reklama

Pełne uruchomienie systemu osiedleńczego (EU Settlement Scheme) zaplanowane jest dopiero na koniec marca br., ale już teraz swoje wnioski mogą składać chętni obywatele UE z ważnymi paszportami bądź dowodami osobistymi oraz członkowie rodzin spoza UE dysponujący biometrycznymi kartami pobytu.

Do złożenia aplikacji za pośrednictwem telefonii komórkowej konieczne jest na razie urządzenie z systemem operacyjnym Android, wyposażone w technologię NFC (komunikacji bliskiego zasięgu). Zamiast zeskanowania paszportu lub dowodu osobistego będzie można wysłać dokument pocztą. Władze będą sprawdzać, czy wnioskodawca nie figuruje w policyjnych rejestrach przestępczości.

By uzyskać status osoby osiedlonej (settled status), trzeba będzie udowodnić, że przez ubiegłe pięć lat przebywało się każdego roku na terenie Zjednoczonego Królestwa co najmniej sześć miesięcy. Nie jest to natomiast konieczne przy ubieganiu się o tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status).

Opłata za złożenie wniosku wynosi na razie 65 funtów i połowę tej w kwoty w przypadku osób w wieku poniżej 16 lat. Z opłaty zwolnione są osoby posiadające kartę stałego pobytu w Wielkiej Brytanii lub prawo bezterminowego przebywania na jej terytorium. Jednak od końca marca opłaty w ogóle przestaną obowiązywać, zaś ci, którzy je uiścili w związku z wcześniejszym złożeniem wniosku, otrzymają pełną refundację.

Od końca marca opłaty za rejestrację w ogóle przestaną obowiązywać. (Fot. Getty Images)

Brytyjska organizacja pozarządowa British Future ostrzegła w swoim raporcie przed utrudnieniami w składaniu wniosków wskazując, że "nawet gdyby tylko 5 proc. z ubiegających się o status osoby osiedlonej odeszłoby z kwitkiem, to mielibyśmy 175 tys. osób bez bezpiecznego lub wręcz żadnego statusu imigracyjnego".

Jak dodano, badania wskazują, że około 30 proc. objętych projektem osób może mieć problemy ze złożeniem swego wniosku "ze względu na sytuację osobistą lub sposób działania systemu", a także "niezrozumienia obowiązkowej natury systemu" - zwłaszcza wśród osób słabo znających język angielski.

"W przyszłości ta grupa unijnych obywateli może znaleźć się w tej samej sytuacji, co osoby dotknięte niedawnym skandalem dotyczącym pokolenia Windrush" - zaznaczono, przypominając kłopoty imigrantów, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii kilkadziesiąt lat temu i nie uzyskali uprawnień, chroniących ich przed wykluczeniem społecznym.

Wcześniej podobne zastrzeżenia do systemu zgłaszała także polska organizacja East European Resource Centre, która w przeszłości wyrażała zaniepokojenie "brakiem mechanizmów wspierających osoby, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i ekonomicznym".

Jednocześnie brytyjskie MSW opublikowało wnioski z jesiennej drugiej fazy testów systemu, w której wzięło udział blisko 30 tys. osób zatrudnionych z służbie zdrowia lub szkolnictwie wyższym. Jak podkreślono, spośród nich 27,2 tys. osób otrzymało już pozytywne decyzje, ale pozostałe - aż 9,25 proc. - wciąż są jeszcze rozpatrywane.

Nieuzyskanie w wyznaczonym terminie - czyli do końca czerwca 2021 roku - statusu osoby osiedlonej grozić będzie uznaniem dalszego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii za nielegalny.

 

  Komentarze


  • Rezydent
   22 stycznia, 08:13

   Wow czyli jednak coś nowocześniejszego niż tatuowanie Europejczykom numeru na przedramieniu. Jestem pełen uznania i podziwu.
   Kiedy rusza rejestracja pozostałych obywateli świata przebywających na wyspach nie legalnie, a może to już rasizm itp. ?

  • Rezydent
   22 stycznia, 08:25

   Obywateli Europejskich którzy legalnie tutaj wjechali przez granicę przeszli procedurę weryfikacji na granicy później otrzymali NIN itp. chcą rejestrować a ludzi którzy przybyli tutaj na spadochronach nie przeszli tego o czym napisałem powyżej zostawiają... To jak opowieść z Monty python lub Benny Billa :)

  • KobietaUK
   22 stycznia, 08:34

   Błąd informacyjny. Wczoraj rząd zdecydował o zniesieniu opłaty za rejestrację dla obywateli UE

  • Janka
   22 stycznia, 09:15

   A co z tymi, za którymi jest wystawiony list gończy w Polsce ?

  • Leon
   22 stycznia, 09:31

   To rasistoske podejscie rzadu gabinetu May do ludzi z Europy niech sobie w tylek wsadzi te zasiedlenia a patologia Brytyjsa niech sie wezmie do robota.

  • Ldn Nth
   22 stycznia, 09:39

   "zwłaszcza wśród osób słabo znających język angielski." - 5 lat to w sumie malo by sie nauczyc yes yes ok next...

  • Quick
   22 stycznia, 09:59

   W rozumieniu z tekstu i wniosku że osoby ścigane po 30 marca nie benda podlegać sprawdzeniu ponieważ nie benda istnieć umowy o wymianie danych z Unią. 😉

  • Londynczyk
   22 stycznia, 10:05

   Najpierw rezydent teraz karta zasiedlenia jeszcze zawczasu na to wszysdko bo po BREXSICIE moze w UK juz sie nie bdzie oplacalo pracowac ? zobaczymy jakie beda ceny itp: a zdrugiej strony Europejczycy powini skladac w 2021 roku az sie wszysdko wyjasni . Zreszta Europejczycy powinni woguje nie skladac aplikacji o zasiedlenie I wypiac sie na UK .!!!

  • Jaras
   22 stycznia, 10:45

   ..była opłata było źle, nie ma opłaty też źle .Co trzeba zrobić żeby orzełki były zadowolone?
   Chyba nic to już jest taka natura wiecznie niezadowolonych.ŻAL

  • Rezydent
   22 stycznia, 12:13

   Przestań się madrzeć Milewicz bo jeszcze nic konkretnego nie wiadomo, wiadomo natomiast że Brexitu może nawet nie być, a praw jakie będą obowiązywały nikt nie zna tym bardziej też ,bo w tej chwili są tylko projektem niezatwierdzonym przez nikogo. Dodatkowo każdy umie czytać , plus kto pyta nie błądzi.

  • Ale telefon kupić trzeba
   22 stycznia, 14:07

   2 letni smartphone android nie obsługuje tej aplikacji , choć w uk dowodziłem swojej tożsamości już na tym urządzeniu. Na komputerze też nie można tego zrobić . Już widzę jak udzie zaczną wymieniać telefon ...taaa

  • Kakadu
   22 stycznia, 14:24

   Procedura zajela mi 3 minuty wcozraj, a dzis dostalem maila ze wszystko ok. Kilka lat temu w Polsce potrzebowalem pewnej prostej sprawy, dowiedzialem sie, ze trwac to bedzie prawie dwa dni, musialem brac urlop, a jak chcialem to zrobic przez za_jedwabisty system ePUAP online to dostalem wiadomosc, ze mam isc do urzedu skarbowego. I kto tu Was robi w balona? Zapomnieliscie chyba jak w ojczyznie cudownie. Wyjezdzajcie stad, jak Wam tak zle, po co tu siedzicie i narzekacie? Po co tu pracowac przez agencje czy sprzatac na pol ettau, zarabiac grosze, zero jezyka, na benefitach. Wracajcie do Polski.

  • THC
   22 stycznia, 14:31

   Kto placil podatki i pracowal uczciwie nie musi nic udowadniac. Spakowani? Huehuehue ;D

  • Przemko
   22 stycznia, 17:25

   Informacja co do systemu jest niepełna. Android, owszem ale w wersji marshmallow albo nowszej. (czyli co najmniej 6)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama