Menu

Brexit: Propozycje ws. granicy w Irlandii "w najbliższych dniach"

Brexit: Propozycje ws. granicy w Irlandii "w najbliższych dniach"
Backstop stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów negocjacji umowy z UE. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd przedstawi w najbliższych dniach - być może już jutro lub pojutrze - wiążące propozycje dla Unii Europejskiej w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, które pozwoliłyby na usunięcie z umowy budzącego kontrowersje tzw. backstopu.
Reklama

Irlandzka publiczna stacja RTE podała dzisiaj w nocy, że propozycje miałyby polegać na stworzeniu w odległości ok. 7-15 kilometrów od granicy po obu jej stronach serii punktów odprawy celnej, a transport towarów pomiędzy takimi punktami byłby monitorowany przy pomocy nadajników GPS lub podobnych urządzeń.

Przedsiębiorcy mieliby do wyboru albo prostą deklarację celną, która musiałaby zostać złożona i zweryfikowana po obu stronach granicy, albo tzw. system tranzytowy. W ramach systemu tranzytowego eksporter byłby zarejestrowanym w bazie "nadawcą", a importer - zarejestrowanym "odbiorcą".

Jak zaznacza RTE, metoda ta wymagałaby wsparcia instytucji finansowych w celu zagwarantowania, że należne cło, akcyza i podatek VAT zostały zapłacone, a także weryfikacji, że towary nie są nielegalnie rozładowywane pomiędzy punktami celnymi.

Komentując te przecieki, irlandzki wicepremier i minister spraw zagranicznych Simon Coveney określił propozycje jako "niemające szans". "Czas, żeby UE dostała od brytyjskiego rządu poważne propozycje, jeśli porozumienie w sprawie Brexitu ma być osiągnięte w październiku. Irlandia Północna i Irlandia zasługują na coś lepszego" - napisał na Twitterze.

Odrzuciła je także brytyjska opozycja. Keir Starmer, który w laburzystowskim gabinecie cieni jest ministrem ds. Brexitu, oświadczył, że są one "kompletnie niewykonalne", zaś liderka Liberalnych Demokratów Jo Swinson stwierdziła, że brytyjski premier Boris Johnson "wiedział, że to zostanie odrzucone".

Johnson: Te przecieki "wprowadzają w błąd" i są "nieprawdziwe". (Fot. Getty Images)

Johnson wyjaśnił jednak, że te przecieki "wprowadzają w błąd" i są "nieprawdziwe". "Nie to zaproponujemy" - podkreślił dzisiaj rano w wywiadzie dla BBC. Zastrzegł przy tym, że nie będzie teraz upubliczniał propozycji, które dopiero zostaną złożone. 

Według brytyjskich źródeł rządowych, plany przedstawione zostaną w najbliższych dniach, być może już jutro lub pojutrze.

Aby Wielka Brytania wyszła z UE z umową, jej warunki powinny zostać uzgodnione przed szczytem UE w dniach 17-18 października br. Zgodnie z obecnie obowiązującym terminem, Brexit ma nastąpić 31 października br. i Johnson zapewnia, że do tego doprowadzi, niezależnie, czy będzie to wyjście z umową, czy też bez niej.

 

Czytaj więcej:

MSZ Irlandii: Zbyt duża różnica zdań między UK i UE

3 tys. Polaków wyjechało z Irlandii Północnej z powodu Brexitu

Juncker: Jestem przekonany, że dojdzie do Brexitu

Premier Varadkar: Irlandia dopuszcza możliwość odrębnych zasad Brexitu dla Irlandii Płn.

Barnier: Jesteśmy otwarci, by wysłuchać wszelkich propozycji Londynu ws. Brexitu

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama