Menu

Brexit: Ostrzejsze sankcje wobec winnych łamania praw człowieka w UK

Brexit: Ostrzejsze sankcje wobec winnych łamania praw człowieka w UK
Raab uważa, że Brexit pozwili na bardziej zdecydowane przeciwdziałanie łamaniu praw człowieka. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania po Brexicie planuje wprowadzenie znacznie ostrzejszego systemu sankcji wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka - podał 'Financial Times'. W pierwszej kolejności objęci nimi mają być obywatele Rosji, Korei Płn. i Libii.
Reklama

Jak pisze "FT", minister spraw zagranicznych Dominic Raab, będący z wykształcenia prawnikiem zajmującym się prawami człowieka, zamierza w lutym przedstawić szczegóły nowego systemu sankcji, a następnie opublikować listę osób, których aktywa w Wielkiej Brytanii zostaną zamrożone.

Według źródeł rządowych, w pierwszej grupie osób objętych sankcjami mają znaleźć się obywatele Rosji, Korei Północnej i Libii. Możliwe też, że w wraz z nimi na listę trafią obywatele Arabii Saudyjskiej odpowiedzialni za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 r.

Raab uważa, że wystąpienie z Unii Europejskiej pozwoli Wielkiej Brytanii na bardziej zdecydowane przeciwdziałanie łamaniu praw człowieka na świecie i chce współpracować w tej sprawie z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, które mają znacznie ostrzejsze systemy sankcji niż UE.

Szef brytyjskiej dyplomacji chce także, aby nowy system sankcji pokazywał, że Wielka Brytania po Brexicie zamierza odgrywać wiodącą rolę w świecie. Ma to także rozwiać obawy tych, którzy obawiają się, iż Londyn, dążąc do szybkiego zawarcia nowych umów handlowych, będzie przymykał oczy na kwestie praw człowieka.

Przed miesiącem ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się na rozpoczęcie prac nad prawem, które byłoby unijnym odpowiednikiem ustawy Magnitskiego.

Jednak Raab przekonuje, że nowy brytyjski system sankcji pozwoli Wielkiej Brytanii na szybsze i bardziej zdecydowane działania, niż gdyby miała uzgadniać je z 27 pozostałymi państwami członkowskimi UE. Zwłaszcza że takie kraje, jak Włochy, Grecja i Cypr, które mają bliskie powiązania z Moskwą, tradycyjnie sprzeciwiają się zaostrzaniu sankcji wobec Rosji.

  Komentarze
  • Self-destruction
   12 stycznia, 18:22

   Brytyjczycy zmierzaja w strone samozagłady, nie dosc ze starsza opuszczeniem UE bez umowy handlowej, co stanowi powazne zagrozenie dla City handlowego w Londynie, to jeszcze takie tam jak w w/w artykule, to kto będzie pral pieniadze na Londyńskiej gieldzie ?

  • Celestyn76
   12 stycznia, 20:13

   Taaaa a wszyscy ruscy co uciekli z rosji ze skradziona kasa jak putin zostal prezydentem I zaczql rozliczac zlodziei juz dawno sie naturalizowali I pokupili nieruchomosci oraz zalegizowali biznesy od czasy do czasu slucha ze ktorys idzie do piachu bo go dawni koledzy albo mafia zalatwi na knightsbridge slucha rosyjski wiec moga im skoczyc niech lepiej Dhaka onprawa czlowieka tu w uk bo ideologia gender I lgbt zamyka wszystkim inaczej mysla czym prawo do swobodnej wypowiedzi a szkloly narzucaja te ideologue najmlodszym jedynie muzulmanie w birmingham sie temu sorzeciwili a reszta potulnie jakba

  • HM
   12 stycznia, 20:42

   O co im naprawde chodzi, przeciez sami mowili z P.Teresa May na czele, ze po Brexicie beda rowniez lamane prawa ludzkie w UK , nie tylko ograniczone. Sami namawiaja do nienawisci a innych chca pilnowac. A moze chca miec monopol na to wszystko i przykrywke .

  • Berlin Lichtenberg
   12 stycznia, 21:16

   Deportowanie dealerów narkotykowych bez prawa powrotu i innych szkodników - to teraz łamanie praw człowieka ?? LOL nasza cywilizacja zginie. 25 lat max

  • Pawel
   12 stycznia, 21:18

   powinni zaczac od siebie bo nie maja pojecia co to sa te niby prawa jednostak nie ma zadnych praw

  • Przemko
   13 stycznia, 10:35

   i pomyśleć, że takie lewackie BREDNIE wygłaszają politycy, którzy mają czelność nazywania siebie "konserwatystami"....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama