Menu

Brexit: Nietypowy spadek cen domów w Londynie

Brexit: Nietypowy spadek cen domów w Londynie
Średnia cena domu poza centrum Londynu wynosi obecnie £507 562. (Fot. Getty Images)
Chaos polityczny połączony z niepewnością związaną z Brexitem spowodował znaczny spadek zaufania do londyńskiego rynku nieruchomości - ceny domów w Londynie spadły w ubiegłym miesiącu średnio o ponad 13 tys. funtów.
Reklama

Według danych Rightmove, to pierwszy spadek cen ofertowych o tej porze roku od prawie dekady. W normalnych warunkach, kiedy kończą się wakacje i dzieci wracają do szkoły, rynek nieruchomości zwyżkuje.

Louis Harding, szef sprzedaży mieszkań w Strutt & Parker, wyjaśnia, że na niecodzienne spadki miały wpływ "wyjątkowe okoliczności polityczne". "W obliczu zbliżającego się terminu Brexitu, poważni sprzedawcy zdali sobie sprawę, że muszą dobrze wycenić nieruchomość, aby sfinalizować transakcję" - wyjaśnia ekspert, cytowany przez Homesandproperty.co.uk.

Jest jednak promyk nadziei dla tych, którzy chcą sprzedać nieruchomość na dzisiejszym nerwowym i niestabilnym rynku, ponieważ w ciągu ostatniego roku czas potrzebny, aby sprzedać dom spadł do 69 dni.

Najbardziej potaniały domy z "górnej półki". (Fot. Getty Images)

Z analizy Rightmove wynika, że średnia cena domu w centrum brytyjskiej stolicy wynosi obecnie £739 541, a w Londynie Zewnętrznym - £507 562.

Najbardziej spadły ceny wywoławcze droższych nieruchomości. Domy jednorodzinne z czterema lub więcej sypialniami i wszystkie domy z pięcioma lub więcej sypialniami potaniały średnio o £100 tys. - do £1,3 miliona.

Brexit to jednak nie jedyny problem, przed którym stoi londyński rynek nieruchomości; innym jest koszt przeprowadzki, który po uwzględnieniu m.in. opłaty skarbowej, opłat agencyjnych i kosztów prawnych, wynosi prawie £25 tys.

  Komentarze
  • Trex
   19 września 2019, 12:53

   Te wspaniale nory nie sa warte nawet polowe swojej wartosci 🤣🤣🤣

  • George
   19 września 2019, 14:04

   te domy maja wartosc historyczna jak stare obrazy i bardzo stare samochody

  • Ggg
   19 września 2019, 14:50

   Zeby bylo normalnie to ceny tych nieruchomosci podizelic / 2 , cene wynajmu rozniwez podzielic / 2 wtedy wroci normalnosc!!! w londynie zeby wynajac pokoj z kuchnia to 1 tys funtow co miesiac , za pokoj 600 f , ludzie ledwo maja na przezycie tyrajac caly miesiac na to i to ciezko!!!, aby kupic mieszkanie na kredyt to potrzeba zarabiac 50 tys? na rok wiec jak tu zyc? rok dwa i wszystko wroci do normy.

  • Snob
   19 września 2019, 16:04

   te domy nie sa warte funta klakow.

  • Lono
   19 września 2019, 19:03

   W UK domy sa drogie ze względu na housebenefity. Budżet wali kasę do LANDLORDÓW. Gdyby nie benefity, to ceny najmu byłyby o połowę niższe, ale i ceny domów byłyby o połowę niższe. Ceny kredytów też musiałyby spaść - BANKI by mniej zarabiały. Kto więc stoi za wysokimi cenami???? kto traci a kto zarabia?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości