Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE nadal legalnie mogli mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa (np. do podjęcia pracy czy do opieki zdrowotnej). Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były na terenie Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało dzisiaj, że do 31 stycznia 2021 roku liczba wniosków w ramach EU Settlement Scheme przekroczyła 5 milionów, z czego pozytywnie rozpatrzono ponad 4,6 mln aplikacji.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii złożono ponad 4,5 mln wniosków, w Szkocji - 252,4 tys., w Walii - 83,8 tys., zaś w Irlandii Północnej - 81,8 tys.
Wśród imigrantów, którzy starali się o status zasiedlenia, największą grupę stanowią Polacy, ale dokładne statystyki na ten temat zostaną opublikowane w późniejszym terminie.
We’ve had more than 5 million applications to the EU #SettlementScheme
— Home Office (@ukhomeoffice) February 11, 2021
Today we’ve also announced £4.5 million more funding for organisations across the UK supporting #EUCitizens apply.
Apply now before the 30 June 2021 deadline: https://t.co/2ta1Nk88dC pic.twitter.com/77tJ976ENs
"To fantastyczna wiadomość, że ponad 5 milionów ludzi aplikowało w EU Settlement Scheme. Jest to największy tego rodzaju program w historii Wielkiej Brytanii. Dzięki niemu obywatele Europy i ich rodziny nadal będą mogli nazywać Wielką Brytanię swoim domem" - podkreśliła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.
Z kolei Kevin Foster, minister ds. przyszłych granic i imigracji w Home Office, oświadczył: "Moje przesłanie do obywateli UE i ich rodzin jest proste - złóż wniosek już teraz i dołącz do milionów, które już przeszły przez ten prosty proces i zapewniły sobie status zasiedlenia".
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło również nową kampanię o wartości 1,5 miliona funtów, zachęcającą do składania wniosków przed czerwcowym terminem. Rządowe reklamy pojawią się wkrótce w mediach społecznościowych, na banerach internetowych, w telewizji i radiu.
Dzisiaj ogłoszono także, że 72 organizacji w całej Wielkiej Brytanii, w tym stowarzyszenia polonijne, które pomagają obywatelom UE w składaniu wniosków o status osiedleńczy, otrzymają dodatkowe 4,5 miliona funtów. Wcześniej rząd przeznaczył na ten cel 17 milionów funtów.
Czytaj więcej:
Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?
Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE
UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia
Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?
Pomimo epidemii w Anglii odbędą się majowe wybory lokalne