Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Boris Johnson podziękował Polsce za wsparcie polityczne ws. Syrii

Boris Johnson podziękował Polsce za wsparcie polityczne ws. Syrii
Boris Johnson i Jacek Czaputowicz podczas niedawnej wizyty polskiego ministra w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Sytuacja w Syrii, w tym zwłaszcza działania militarne podjęte przez USA, Wielką Brytanię oraz Francję były tematem wczorajszej rozmowy szefów MSZ Polski i Wielkiej Brytanii Jacka Czaputowicza i Borisa Johnsona, który podziękował 'za wsparcie polityczne udzielone przez Polskę' - podał MSZ.
Reklama

Jak przekazał MSZ w komunikacie, głównym tematem rozmowy, która odbyła się z inicjatywy szefa brytyjskiej dyplomacji, była sytuacja w Syrii, "w tym zwłaszcza działania militarne podjęte przez USA, Wielką Brytanię oraz Francję w związku z kolejnym przypadkiem użycia broni chemicznej przez reżim Baszara Asada".

"Boris Johnson podziękował za wsparcie polityczne udzielone przez Polskę" - podał resort dyplomacji.

"Odwołując się do oświadczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślił gotowość Polski do konsekwentnego wspierania działań mających na celu zapobieganie użyciu broni chemicznej" - napisano w komunikacie.

W sobotę nad ranem połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie, przeprowadziły serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez siły reżimu Asada podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; miało tam wówczas zginąć ponad 60 osób.

Operacja zachodniej koalicji rozpoczęła się w Syrii w sobotę o godz. 4:00 czasu lokalnego. Siły zbrojne USA poinformowały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Jacek Czaputowicz i Boris Johnson rozmawiali również o działaniach "podjętych przez USA i państwa UE w reakcji na atak bronią chemiczną w Salisbury" i "kwestii wydalenia znaczącej liczby rosyjskich dyplomatów". Ministrowie zgodzili się, "że była to ważna manifestacja jedności sojuszniczej w obliczu jaskrawego pogwałcenia norm prawa międzynarodowego".

14 krajów członkowskich UE oraz USA zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak w brytyjskim Salisbury. Do ataku bronią chemiczną doszło 4 marca br. w brytyjskim Salisbury, gdzie Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu oraz towarzysząca mu córka Julia zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum handlowym. W toku śledztwa brytyjskie władze uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok.

Szefowie MSZ-ów polski i Wielkiej Brytani podkreślili także rolę, jaką w tych działaniach odegrały "bezpośrednie konsultacje premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May".

 

  Komentarze


  • Mowi jak jest
   16 kwietnia 2018, 09:20

   "gotowość Polski do konsekwentnego wspierania działań mających na celu zapobieganie użyciu broni chemicznej" z czym do ludzi? Polska powinna stać na neutralnym gruncie ale jak widać historia niczego nie nauczyła. Jeśli by doszło do konfliktu PL z jakimkolwiek państwem politycy zapewne by pierwsi wyjechali z kraju. Czasem wydaje mi się ze politycy i zwykli ludzie maja odmienne poglądy co do własnego kraju a szkoda bo utrzymują się za nasze pieniądze.

  • Andy
   16 kwietnia 2018, 10:08

   Polacy "dobrej zmiany" będą sie cieszyć, że znowu przydali sę Brytyjczykom podczas gdy brytyjska prawica, lewica i większość opinii publicznej chce ograniczenia praw i imigracji, m.in. Polaków w UK.

   Jak tu nie patrzeć z politowaniem na ten kraj.

  • Ghrrry
   16 kwietnia 2018, 10:29

   Oh jak zwykle lizemy cztery litery UK i USA. Jak zwykle przed szereg, ale tak zawsze było i będzie, ze głupiec najpierw krzyczy, a potem się wstydzi. Po cholerę nam taka jednostronna solidarność? Nie zdziwię się tez jak za kilka lat okaże się ze ten chemiczny atak, to któraś z partyzanckich grup przeprowadziła, bo dowody dosyć mętne jak w przypadku otrucia Skripala i jego córki. UK już podziękowało za wsparcie wiec na nic innego nie ma co liczyć, bo gdybyśmy to chociaż robili z przyszłego zysku w relacjach z US/UK to jeszcze bym zrozumiała, ale jak zwykle za darmo niepotrzebnie się narażamy

  • R3
   16 kwietnia 2018, 18:03

   Polacy jak zwykle na kolanach.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.06.2019
  GBP 4.770 złEUR 4.255 złUSD 3.738 złCHF 3.831 zł

  Sport


  Reklama