Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Boris Johnson odpowie za komentarze w sprawie muzułmanek

Boris Johnson odpowie za komentarze w sprawie muzułmanek
Johnson słynie z "niedyplomatycznych" wypowiedzi. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Partia Konserwatywna podjęła wczorajdecyzję o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec b. szefa dyplomacji Borisa Johnsona za felieton, w którym porównał muzułmanki noszące burkę do 'skrzynek pocztowych' i 'przestępców napadających na bank'.
Reklama

Jak poinformowano, decyzja zapadła po skargach od członków partii, którzy uznali, że komentarze byłego szefa brytyjskiej dyplomacji naruszają partyjne zasady.

Zgodnie z kodeksem dyscyplinarnym, politycy muszą "dawać przykład i zachęcać do dbania o szacunek i tolerancję", a także "nie wykorzystywać swojej pozycji do szykanowania, obrażania, represjonowania lub niezgodnego z prawem dyskryminowania innych".

Media opublikowały sprzeczne doniesienia na temat tego, czy sprawa Johnsona zostanie od razu skierowana do niezależnej komisji dyscyplinarnej, czy też najpierw zostanie poddana ocenie przez niezależnego eksperta, który musiałby ustalić, czy sprawa jest na tyle poważna, aby wszcząć pełne postępowanie. Wśród najpoważniejszych dostępnych sankcji jest nawet zawieszenie w prawach członka lub usunięcie z ugrupowania.

Kontrowersje dotyczą poniedziałkowego felietonu Johnsona dla dziennika "The Telegraph". Komentując decyzję Danii o wprowadzeniu zakazu noszenia burki, były szef MSZ pisał w nim, że jest "absolutnie kuriozalne", że noszące je kobiety "chodzą, wyglądając jak skrzynki pocztowe" lub "przestępcy napadający na bank".

Jak dodał, uważa, że byłoby usprawiedliwione, gdyby zażądał od kobiety noszącej burkę zdjęcia jej podczas wizyty na jego dyżurze poselskim, i podobna polityka powinna obowiązywać np. w szkołach i uniwersytetach.

Jednocześnie były burmistrz Londynu sprzeciwił się jednak pełnemu zakazowi noszenia burki w Wielkiej Brytanii, oceniając, że "istnieje ryzyko, iż ludzie uznają się za męczenników i doprowadzi to do ogólnej rozprawy z symbolami religijnymi, a w efekcie jedynie problem by się pogorszył".

"Współcześnie w Wielkiej Brytanii jedynie malutka, malutka mniejszość kobiet nosi to dziwne nakrycie głowy. Jestem przekonany, że pewnego dnia to zniknie" - ocenił.

Wypowiedzi Johnsona skrytykowała brytyjska premier Theresa May i szef partii Brandon Lewis (odpowiednik polskiego sekretarza generalnego partii; stanowisko odrębne od lidera ugrupowania), którzy ocenili, że były szef MSZ powinien przeprosić za swoje komentarze.

"(...) wierzymy, że ludzie mają prawo praktykowania swojej religii i prawo wyboru tego, w co się chcą ubierać - w przypadku kobiet, także w burkę i nikab" - stwierdziła szefowa rządu.

"Niektóre ze zwrotów, których Boris użył opisując wygląd ludzi, w oczywisty sposób były dla nich obraźliwe" - przyznała May, dodając, że zgadza się ze słowami Lewisa, który wezwał Johnsona do publicznych przeprosin.

We wtorek źródło zbliżone do Johnsona odrzuciło jednak w rozmowie z agencją Press Association krytykę jego wypowiedzi, oceniając ją jako "kuriozalną".

Sam Johnson, który przebywa na wakacjach w Europie, nie zabrał publicznie głosu w tej sprawie.

 

  Komentarze


  • Ja
   10 sierpnia 2018, 10:02

   Nie powinien za nic przepraszac. Freedom of speech. To jest jego opinia , w sumie bardzo trafne slowa 😊Tak samo jak dla mulzumanima zwykla europejska kobieta wyglada jak pani lekkich obyczajow tylko temu ze ma odsloniete nogi lub ramiona.

  • Edd
   10 sierpnia 2018, 10:21

   Wystarczy że kilku kiboli zacznie nosić na akcje burki w ramach "jedności z muzułmankami" i ton wypowiedzi poprawności politycznej będzie zupełnie inny. W londynie bardzo popularne jest oblewanie ludziom twarzy kwasem więc noszenie firanki którą można w każdej chwili zdjąć może nie jest takie głupie.

  • Ekumen
   10 sierpnia 2018, 10:22

   Pozakrywaja sie jakby chcial ktos na nich patrzec. Nawet czasami I rece .Wszystko.Takie kretynstwo.A poza tym to Europa I to oni powinni dostosowac sie do nas.A zaczyna byc odwrotnie

  • K
   10 sierpnia 2018, 10:34

   Nic z tym nie zrobia itak a ryzy sie wypowiedzial.

  • Hue hue hue
   10 sierpnia 2018, 12:28

   THC - gosc z IQ nizszym niz rozmiar buta ktory nosi. Nic poza szczekaniem nie potrafisz jak widac .W slowniku ludzi kulturalnych nie ma nawet slow, ktorymi mozna by okreslic jak nisko upadles obrazajac Rodakow .
   KR

  • THC
   10 sierpnia 2018, 13:16

   IQ to ty masz wystarczajace zeby krecic betoniarka i wiedziec jak trzymac wiatrak przed twarza kolegi z ukrainy jak ten kreci betoniarka! Nie obrazam rodakow, obrazam plebs! Spakowany? hue hue hue ;D

  • OkOk
   10 sierpnia 2018, 17:01

   Konserwatyści broniący muslimow , a to dobre .... powinni dbać o czystosc brytyjskich ulic i brytyjskiego prawa ... a tu masz ... ciekawostka zoologiczna ,
   Panie Borys nie masz za co przepraszać i ponosić konsekwencji a członkowie Twojej partii glosujacy za karami w takich ja ta sytuacjach powinni zmienić partię lub ..... kraj .... hehe

  • Hue hue hue
   10 sierpnia 2018, 20:55

   THC debilu . Nigdy nie bedzisz Sir/Master/Gentelmean uklon sie nisko herbowemu i koniec dyskusj.
   Przy budzie szczekasz i brazasz wszytskich, brak slow. Plebs jestes aie wynosiszsie ponad innych.
   KR

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.02.2019
  GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

  Sport


  Reklama