Menu

Bezrobocie w USA utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie

Bezrobocie w USA utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie
Stan rynku pracy w USA jest bardzo dobry. (Fot. Getty Images)
Gospodarce amerykańskiej przybyło w listopadzie 266 tys. nowych miejsc pracy. Wskaźnik bezrobocia spadł w listopadzie o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem, do rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc. - poinformował amerykański resort pracy.
Reklama

Największy wzrost zatrudnienia zanotowano w sektorze opieki medycznej, gastronomii i transporcie. Do wzrostu zatrudnienia w listopadzie w poważnej mierze przyczyniło się zakończenia strajku około 45 tys. związkowców zatrudnionych w zakładach General Motors.

"Ameryka pracuje. To jest podstawowe przesłanie raportu" – przekazał w reakcji na opublikowanie raportu Larry Kudlow, dyrektor Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Donalda Trumpa w wywiadzie dla dzielonym telewizji CNBC.

Niskiemu bezrobociu, najniższemu w ciągu ostatnich 50 lat i wzrostowi zatrudnienia towarzyszył wzrost przeciętnego wynagrodzenia za godzinę do 28.29 dol. – o 3,1 procent wyższego niż w listopadzie ubiegłego roku.

Raport amerykańskiego resortu pracy spowodował wzrost wartości większości akcji notowanych na giełdach. Dow Jones, indeks wartości akcji 30 największych przedsiębiorstw notowanych na giełdzie nowojorskiej, w reakcji na opublikowanie tych danych zyskał w piątek 330 punktów.

Prezydent USA Donald Trump pozytywnie odniósł się do raportu. (Fot. Getty Images)

Dane o rynku pracy rozwiały ostatnie obawy o możliwość recesji i zdaniem wielu ekonomistów może to przyśpieszyć anemiczne tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej.

PKB wzrósł w trzecim kwartale o 2,1 procent, o 0,4 procent mniej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. Równocześnie zanotowano spadek produkcji przemysłowej, co zdaniem ekonomistów jest spowodowane międzynarodowymi konfliktami handlowymi, a przede wszystkim wojną handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami oraz pogarszającym się stanem globalnej gospodarki.

Prezydent Trump, który prawie codziennie pisze na Twitterze o doskonałym stanie amerykańskiej gospodarki, utrzymując, że jest to głównie jego zasługa, z radością powitał raport.

"WSPANIAŁY RAPORT O PRACY" - napisał prezydent Trump dużymi literami na Twitterze.

We wcześniejszym tweecie wyraził przekonanie, że „ Gdyby nie było horror show jakim jest Radykalna Lewica i Niczego Nie Robiący Demokraci, giełda papierów wartościowych i gospodarka – jeśli to w ogóle jest możliwe - byłaby nawet w lepszym stanie".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.01.2021
  GBP 5.107 złEUR 4.524 złUSD 3.730 złCHF 4.197 zł

  Sport


  Sport

  Reklama