Menu

Bez wizy do USA już od 11 listopada

Bez wizy do USA już od 11 listopada
Wiza Polakom nie będzie już potrzebna za kilka dni. (Fot. Getty Images)
Prezydent Andrzej Duda ogłosił dzisiaj, że od 11 listopada br. Polacy będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez ubiegania się o wizę. Aby udać się do USA bez wizy, trzeba będzie jednak spełnić pewne warunki, m.in. zarejestrować się w systemie ESTA.
Reklama

Prezydent o tym, że od 11 listopada możliwe będzie bezwizowe podróżowanie do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych, poinformował podczas wspólnego wystąpienia z ambasador USA Georgette Mosbacher w Pałacu Prezydenckim.

Program amerykańskiego rządu Visa Waiver Program (VWP) wprawdzie pozwala na podróżowanie obywateli objętych nim krajów bez wiz, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Autoryzacja w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez okres dwóch lat.

Ambasador USA przekazała dzisiaj, że informacje o ruchu bezwizowym i rejestracja dostępne są na stronie ambasady. "Jeżeli skorzystacie państwo ze strony internetowej ambasady, zarejestrujecie się, w ciągu 24 godzin uzyskacie państwo rejestrację wizową. Sprawiliśmy, żeby to było bardzo proste. Wszystkie odpowiedzi znajdują się na stronie internetowej ambasady amerykańskiej"  - poinformowała Mosbacher.

Osoba udająca się do USA musi mieć ponadto paszport biometryczny, ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po planowanym terminie wyjazdu. Rodziny planujące podróż do Stanów Zjednoczonych muszą pamiętać, że każdy jej członek, w tym dzieci i noworodki, musi mieć własny paszport.

Trzeba także pamiętać, że wejście kraju do VWP nie oznacza, że każdy obywatel chcący wjechać na terytorium USA automatycznie uzyskuje na to zgodę. Ostatecznie decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmuje już na miejscu urzędnik amerykańskich służb imigracyjnych. Nie można też ubiegać się o przedłużenie pobytu.

Ostateczną decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmuje już na miejscu urzędnik amerykańskich służb imigracyjnych. (Fot. Getty Images)

Polska dotąd nie była objęta VWP ze względu na to, że odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej kategorii B1/B2 (biznes/turystyka), pozostawał powyżej wyznaczonego progu 3 proc.

Według ostatnich danych, w przypadku Polski po raz pierwszy w historii w zeszłym roku odsetek ten spadł do 2,8 proc. Spełniono ponadto warunki wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa.

Przyjęcie do VWP nie jest dane raz na zawsze - nadal obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu, znaczenie może mieć też łamanie prawa przez obywateli podczas pobytu w USA.

Czytaj więcej:

Polacy bez wiz do USA już w tym roku? "Spełniliśmy wymagania"

USA: Decyzja ws. wiz dla Polaków nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres

Do USA z Polski bez wiz. Jest podpis Donalda Trumpa

  Komentarze
  • Quatar
   6 listopada 2019, 13:58

   LECĘ.

  • Darilla
   6 listopada 2019, 17:00

   Teraz to niech sobie wizy wsadza głęboko w d....
   Nie chcemy US starych samolotów

  • Haha
   7 listopada 2019, 01:38

   Jak tak, to gadanie "nawet viz nie potraficie załatwić wielcy przyjaciele us". Jak Duda załatwił to źle bo teraz to za późno, nie chcemy czemu wszystko nam zawsze nie pasuje!? Nie chcesz to nie jedź siedź na dupie i pij piwo przed TV może niektórym to pomogło, może niektórzy są mu wdzięczni. Jak by to zrobił Komorowski to został by bohaterem narodowym, nie ważne co zrobi Duda dobrze czy źle zawsze będzie znienawidzonym pisiorem. Szkoda Pana starań Panie Duda naród niewdzieczny nigdy nie doceni.

  • KASIA
   7 listopada 2019, 08:22

   brawo rzad, nie popieram PISu ale to im wyszlo. Wize do USA mam na 10 lat ale i tak sie ciesze bo to sukces Polski. Bedziemy ciut lepiej postrzegani na arenie politycznej.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama