Menu

Belgia: Projekt, który ma pozwolić na eutanazję osób z demencją

Belgia: Projekt, który ma pozwolić na eutanazję osób z demencją
Open VLD: "Chcemy dać ludziom możliwość samodzielnego decydowania o godnym zakończeniu życia, nawet jeśli cierpią na demencję". (Fot. Getty Images)
Jedna z największych belgijskich partii, Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (Open VLD), chce zmienić prawo tak, aby osoby z demencją miały prawo do eutanazji. Partia przedstawiła projekt ustawy w tej kwestii - informują belgijskie media.
Reklama

Obecnie w Belgii eutanazja jest dopuszczalna tylko w wypadku osób nieuleczalnie chorych, ale wciąż w pełni świadomych. Jeśli taka osoba przygotowała wcześniej tzw. testament życia, w którym wyrazi taką wolę, możliwe jest przeprowadzenie eutanazji wtedy, gdy znajdzie się w nieodwracalnej śpiączce.

Nie jest to jednak możliwe w przypadku osób z demencją lub tych, które nagle stały się niezdolne do wyrażenia świadomej zgody z powodu np. wypadku, nawet jeśli uprzednio odnotowały to w testamencie życia.

"To musi się zmienić. Chcemy dać ludziom możliwość samodzielnego decydowania o godnym zakończeniu życia, nawet jeśli cierpią na demencję. W ten sposób możemy uniknąć wielu poniżających sytuacji" - oświadczył poseł Open VLD Robby De Caluwé w stacji VRT News. Jak dodał, "ludzie chcą podejmować decyzję, kiedy są w stanie to zrobić, ponieważ obawiają się, że będzie za późno".

Podobny projekt pojawił się już wcześniej - w 2015 roku. (Fot. Getty Images)

Jego partia przedłożyła projekt ustawy, aby stosować testament życia do osób, które stały się niezdolne do świadomego wyrażenia zgody na eutanazję z powodu demencji, krwotoku mózgu, nowotworów lub choroby Parkinsona.

Open VLD nie jest pierwszą partią, która chce rozszerzyć prawo do eutanazji dla osób z demencją. Podobny projekt pojawił się już wcześniej, w 2015 roku.

Sammy Mahdi, szef młodzieżówki innej dużej belgijskiej partii, Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie oraz kandydat na przewodniczącego tego ugrupowania, chce rozpocząć debatę na temat projektu ustawy: "Zasadniczo jestem otwarty na to. Ważne jest, abyśmy rozsądnie sobie z tym poradzili" - przyznał Mahdi.

Czytaj więcej:

Vincent Lambert nie żyje. Został odłączony od aparatury

Uniewinniono lekarza ws. eutanazji pacjentki z demencją

Holandia: Większość pediatrów chce eutanazji dzieci

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama