Menu

Belgia: Prawnicy żon i dzieci bojowników IS wysyłają komorników do rządu

Belgia: Prawnicy żon i dzieci bojowników IS wysyłają komorników do rządu
Rząd miał zorganizować sprowadzenia dzieci z obozu Al-Hol w Syrii do Belgii w ciągu sześciu tygodni. (Fot. Getty Images)
Prawnicy reprezentujący matki dziesięciorga dzieci, których ojcowie byli członkami tzw. Państwa Islamskiego (IS), zwrócili się do komorników, aby zmusili rząd do zapłaty grzywny w wysokości 5 tys. euro dziennie za każdy dzień, w którym władze nie organizują powrotu dzieci z Syrii do Belgii.
Reklama

Dziennik "Brussels Times" przypomina, że wyrokiem belgijskiego sądu z grudnia rząd miał zorganizować sprowadzenia dzieci z obozu Al-Hol w Syrii do Belgii w ciągu sześciu tygodni. Jeśli by tego nie uczynił, groziłyby mu kary w wysokości 5 tys. euro na dziecko dziennie, zatem łącznie 50 tys. euro dziennie. Rząd belgijski jednak postanowił odwołać się od wyroku.

Termin nałożony przez sąd już minął i prawnicy starają się zmusić władze do wykonania nakazu sądowego. Prawnicy matek zwrócili się więc do komorników.

"Nie zgodzimy się na żadne kompromisy. Nie ma już czasu do stracenia. Dzieci znajdują się obecnie w bardzo niepewnej sytuacji w obozie Al-Hol w Syrii" - poinformowali gazetę "De Standaard".

Media wskazują, że początkowo rząd belgijski zapowiedział, że podejmie niezbędne środki w celu sprowadzenia dzieci. Okazało się to jednak trudniejsze, niż oczekiwano. Obóz, w którym przebywają dzieci, znajduje się na terytorium kontrolowanym przez Kurdów, do którego dyplomaci wysłani w celu zorganizowania powrotu dzieci nie mają dostępu.

Po wybuchu wojny w Syrii udała się tam pewna liczba obywateli belgijskich pochodzenia arabskiego, by walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego. Część mężczyzn zabrała też swoje rodziny.

  Komentarze
  • Ore
   9 lutego, 09:57

   juz calkiem zwariowali w belgi nie ma prawa ziemi tylko krwi czyli obywat... dziedzicza po matce czyli wypad z europy

  • Emi
   9 lutego, 10:20

   Fajnie sie szasta pieniędzmi podatników... Jak ma sie taki rząd, co to wypłaca kase k... terrorystów co same zdecydowały o swoim i swoich dzieci losie, to obywatele pójdą z torbami. Może politycy w końcu będą ich opłacac z własnego majątku???

  • Thinking
   9 lutego, 10:37

   Dobre zaplacia, sciagnal na wlasny koszt, tylko ze troszke pozno bo to raczej juz zolnierze

  • Sprawiedliwy
   9 lutego, 10:40

   Czyli w Europie rzadzi diabel bo nie ma prawa.Ci co wyjezdzaja z Europy by mordowac ,plodzic dzieci i nie sa Europejczykami a tylko maja obywatelstwo bo wszedzie rzadzi diabel lewacki sa....poza prawem.Sciaganie ich do Europy to jak sciaganie smierci na swoich.Kara musi byc za czyny.

  • Adam
   9 lutego, 14:05

   Ja pier***e! To jest ku**wa skandal, zeby tak traktowac takich wspanialych ludzi, nie 5 tys dziennie ale 100 tys plus palace z basenami i salami tortur tak zeby mogli sie przygotowac do swoich dzialan! Sa to im winni!

  • Raze
   9 lutego, 17:25

   Jeśli Polska nie wyjdzie z UE to przestanie istnieć jako wartość o którą walczyli wszyscy nasi przodkowie. A ich śmierci i cierpienia będą tyle warte co nasze życie dla islamistów. A ile jest warte to widać na ulicach Londynu, Paryża, Brukseli, Berlina itp, itd.

  • Viola lat 8
   9 lutego, 19:45

   Rzad powinien ufundowac bilety dla tych matek i niech same odbiora te dzieci. Good luck

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama