Menu

Będzie film o Pileckim. Zrobi go reżyserka uznana za granicą

Będzie film o Pileckim. Zrobi go reżyserka uznana za granicą
Feo Aladag: "Historia rotmistrza Pileckiego jest szczególnie ważna i uniwersalna w aktualnej sytuacji politycznej". (Fot. Getty Images)
Trwają prace nad kolejnym filmem o życiu legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Według informacji, do których dotarł portal 'The Hollywood Reporter', zrealizuje go austriacka reżyserka Feo Aladag na podstawie własnego scenariusza. Roboczy tytuł brzmi 'The Inconvenient Truth' (Niewygodna prawda).
Reklama

Historia Witolda Pileckiego to gotowy materiał na film. W trakcie II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do Auschwitz, by na własne oczy przekonać się, co dzieje się w tym niemieckim obozie zagłady. Jego raport na temat zbrodni trafił na Zachód, ale alianci początkowo nie wierzyli w te informacje na temat Holocaustu.

Po ucieczce z obozu Pilecki wrócił do Warszawy i pracował w konspiracji. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie walczył z komunistycznym reżimem. W 1948 roku został skazany w pokazowym procesie i stracony.

Choć o Pileckim powstało w Polsce wiele książek, poza Polską jego historia jest mało znana. Sytuacji tej nie zmieniły dwie polskie produkcje: widowisko teatralne "Śmierć rotmistrza Pileckiego" oraz fabularyzowany dokument "Pilecki" z 2015 roku.

Historia Witolda Pileckiego to gotowy materiał na film. (Fot. Wikipedia)

Austriacka reżyserka Feo Aladag ma nadzieję na zmianę tej sytuacji. W swoim scenariuszu zamierza skupić się na czasie, który Pilecki spędził w Auschwitz oraz na późniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do jego śmierci. Aladag chce również powiązać tę historię ze współczesnością.

"Historia rotmistrza Pileckiego jest szczególnie ważna i uniwersalna w aktualnej sytuacji politycznej" - przekazała reżyserka portalowi "The Hollywood Reporter". "Opowiada o tym, że są zbrodnie, których nie można zapomnieć i od których nie wolno odwracać wzroku, nawet kosztem własnego życia. I że nie wystarczy obserwować, trzeba też działać" - dodała.

Polityka to jeden z głównych tematów twórczości Aladag. W 2010 roku nakręciła "Obcą", film opowiadający o losach młodej muzułmanki próbującej uwolnić się od swojej rodziny i wieść życie według własnych wartości. Film był niemieckim kandydatem do Oscara. 

Zdjęcia do filmu o Pileckim mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Premiera planowana jest na 2021 rok. Nie jest jeszcze znana obsada.

Czytaj więcej:

Na Wyspach premiera biografii rotmistrza Pileckiego

Brytyjska premiera książki Rogera Moorhouse'a o kampanii wrześniowej

Costa Book Awards: Książka o Pileckim najlepszą biografią 2019 r.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama