Menu

Barnier: Nie ma szans na Brexit do 2021 r.

Barnier: Nie ma szans na Brexit do 2021 r.
Wyciekło tajne przemówienie Michel Barniera. (Fot. Getty Images)
'Brexit nie zostanie doprowadzony do końca do 2021 r.' - przyznał unijny negocjator Michel Barnier w tajnym nagraniu, do którego dotarł dziennik 'The Independent'. Informacje są sprzeczne z obietnicami Borisa Johnsona, który zapewnił, że do Brexitu dojdzie znacznie szybciej.
Reklama

Negocjacje handlowe w sprawie Brexitu nie mogą zostać zakończone w terminie, którego domagał się Boris Johnson - przyznał w sekretnym nagraniu Michel Barnier, główny negocjator UE ws. Brexitu.

Na nagraniu, które pochodzi z prywatnego spotkania Barniera, negocjator wskazuje, że "11-miesięczny harmonogram Wielkiej Brytanii, który zakłada zakończenie rozmów do 2021 r., jest nierealny".

Michel Barnier sugeruje również, że "negocjacje będą trwać jeszcze długo po zakończeniu przyszłego roku".

Czy Boris Johnson okłamał wyborców? (Fot. Getty Images)

"W odniesieniu do tej umowy, nie zrobimy wszystkiego w ciągu 11 miesięcy. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, ale nie zrobimy wszystkiego" - można było usłyszeć na materiale audio z zamkniętego spotkania w Brukseli.

Nagranie wywołało kontrowersje wśród krytyków Borisa Johnsona w Wielkiej Brytanii. Premier został oskarżony m.in. o "okłamywanie wyborców", czy "robienie z nich Brytyjczyków głupków".

Barnier, który niedawno został ponownie powołany do kierowania kolejną rundą rozmów w sprawie Brexitu po stronie UE, miał także zapewnić na spotkaniu, że "zrobi niezbędne minimum, aby nawiązać stosunki handlowe z Wielką Brytanią", jeśli będzie poddany presji czasu.

W Brukseli rozpoczął się dziś szczyt ws. przyjęcia nowej strategii negocjacyjnej. (Fot. Getty Images)

Dodał, że bez dalszego rozszerzenia unijnych przepisów i rozporządzeń na Wielką Brytanię o rok lub dwa lata, pojawiłaby się kolejna "klifowa krawędź", w której Wielka Brytania mogłaby złamać zasady Światowej Organizacji Handlu.

"Jeśli nie będzie kolejnego przedłużenia, będziemy mieli tylko kilka miesięcy na osiągnięcie tego, co określiłbym jako minimum konieczne dla gospodarki i bezpieczeństwa" - wskazał.

Przywódcy UE spotkają się dziś i jutro w Brukseli, aby dyskutować o kolejnym etapie rozmów na temat Brexitu i wypracować nową strategię negocjacyjną. Ustalone instrukcje trafią następnie do samego  Barniera, który podejmie się negocjacji z nowym rządem Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Barnier: Wciąż pozostało wiele pracy ws. Brexitu

Barnier o Brexicie: "Do rozwiązania pozostają ważne kwestie"

Partia Johnsona walczy o utrzymanie władzy i dokończenie Brexitu

Rozpoczęły się wybory do Izby Gmin. Na szali Brexit

  Komentarze
  • @@@@@
   12 grudnia 2019, 19:20

   UE chodzi tylko o kase dosc placenia darmozjadom

  • Macius
   12 grudnia 2019, 19:26

   Oh jeremy corbyn

  • Przemko
   12 grudnia 2019, 19:39

   nic podobnego. brexit odbędzie się 31 stycznia 2020 r. a co potem .... to już inna kwestia.

  • Polak
   12 grudnia 2019, 20:30

   Brawo! Cała prawda o Brexicie

  • Bender
   13 grudnia 2019, 00:04

   To już jest niekończąca się opera mydlana lub kolejny odcinek Monty Pythona. Tylko ściągają w dół Europejską gospodarkę. Kończynę z zakażeniem się amputuje i żyje dalej a nie czeka aż zgnije i doprowadzi do rozkładu całego organizmu.

  • Ja
   13 grudnia 2019, 06:58

   Bojo wygral wybory to bendzie Brexit z umowe czy bez...

  • ADAMOKEY
   13 grudnia 2019, 09:21

   Witam wszystkich,czas zkomentowac te wybory,z tej wygranej torysow,najbardziej cieszy się Donald Trump,dlatego ze czego będzie brakować Anglii to on im SPRZEDA oczywiście ze zdużym zyskiem,Trump to przecież Biznesmen,Borysek będzie tanczyl jak TRUMP mu ZAGRA,pozdrawiam…..

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama