Menu

Barnier: "Impas w sprawie umowy UE z UK"

Barnier: "Impas w sprawie umowy UE z UK"
Wygląda na to, że negocjatorzy wciąż nie zbliżają się do porozumienia i starania Michela Barniera (na zdj.) nie przynoszą skutków... (Fot. Getty Images)
Główny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier przekazał dzisiaj unijnym ambasadorom w Brukseli, że w negocjacjach umowy handlowej z Wielką Brytanią mającej obowiązywać po Brexicie jest nadal impas - poinformował media unijny dyplomata.
Reklama
Reklama

Po weekendowych rozmowach między Brukselą a Londynem nadal nie ma zgody w sprawie praw połowowych, rozstrzygania sporów i zasad uczciwiej konkurencji dla przedsiębiorstw.

Brak porozumienia może poważnie wpłynąć na gospodarki zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii, ponieważ we wzajemnych relacjach handlowych musiałyby zostać zastosowane zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO), co oznaczać będzie cła i kontrole celne.

W piątek szef Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w Brukseli zaznaczył, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich UE.

Poinformował też, że temat pojawi się na szczycie UE w dniach 10-11 grudnia, na którym przywódcy zajmą stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących Brexitu i ewentualnej przyszłej umowy z Wielką Brytania. "Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. Dla Unii Europejskiej kluczem do sukcesu są równe szanse" - zaznaczył Michel.

Tymczasem władze Francji zagroziły zawetowaniem ewentualnego "złego" porozumienia w sprawie umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytanią po Brexicie.

"Chcę zapewnić naszych rybaków, producentów, obywateli, że nie zaakceptujemy umowy na złych warunkach" - przekazał w radio Europe 1 francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. "Jeśli nie uda się osiągnąć dobrego porozumienia, będziemy się temu sprzeciwiać. Każdy kraj ma prawo weta, więc jest to możliwe" - dodał. 

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.

Czytaj więcej:

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Negocjacje ws. Brexitu zmierzają ku załamaniu. "UK łamie prawo międzynarodowe"

Francja zablokuje porozumienie z UK, jeśli oceni, że jest "złe"

UE i UK wciąż bez umowy. Brytyjczycy winią Unię

Johnson i von der Leyen: "Nadal są między nami zasadnicze różnice"

"Brak umowy z UE nie zagrozi dostawom szczepionek do UK"

Media o Brexicie: Jest postęp w sprawie rybołówstwa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama