Menu

Badanie: Średnia prędkość połączenia z internetem w Polsce stale rośnie

Badanie: Średnia prędkość połączenia z internetem w Polsce stale rośnie
Polscy internauci mają coraz większe wymagania względem prędkości sieci. (Fot. Getty Images)
Średnia prędkość połączenia z internetem w Polsce stale rośnie - wynika z opracowania We Are Social - Digital 2019. Według tych danych, prędkość połączeń w naszym kraju (54,5 Mbps ) w 2018 r. była nieco wyższa od średniej światowej, która obecnie wynosi 54,33 Mbps.
Reklama

"Dobra wiadomość jest taka, że średnia prędkość dostępu do sieci w Polsce stale rośnie, jednak wciąż dzieli nas duży dystans np. do Niemiec czy Belgii, gdzie wynosi ona ponad 70 Mbps, czy też Hiszpanii, Szwajcarii bądź Szwecji, w których przekracza ona 100 Mbps. Nie wspominając nawet o Singapurze, gdzie średnia zbliża się już do 200 Mbps. Nasza sytuacja będzie jednak ulegać dynamicznej zmianie już w najbliższej przyszłości. Przede wszystkim za sprawą budowy sieci światłowodowych o wysokiej przepustowości i zwiększania zasięgu dostępu do szybkiego Internetu w Polsce" – zapewnił prezes zarządu polskiego operatora telekomunikacyjnego NEXERA Jacek Wiśniewski.

Według danych gromadzonych przez M-Lab (partnerski projekt badawczy zarządzany m.in. przez Google oraz New America’s Open Technology Institute), średnia prędkość połączenia z internetem w skali całego świata wzrosła w minionym roku o niemal jedną czwartą (23 proc.). Analiza dokonana przez FTTH Council Europe i IDATE dowodzi natomiast, że w bardzo podobnym tempie (20 proc. rok do roku) rośnie liczba użytkowników internetu światłowodowego w Europie.

W styczniu 2019 r. firma badawcza Point Topic poinformowała, że liczba globalnych subskrybentów usług internetowych dostarczanych sieciami światłowodowymi przekroczyła miliard.

Zdaniem Wataru Katsurashimy, dyrektora regionalnego stowarzyszenia FTTH Council Asia and Pacific, sieć światłowodowa musi być dynamicznie rozwijana by sprostać coraz większym wymaganiom stawianym łączności z globalną siecią. Dość dobrze obrazuje to wskazana silna korelacja pomiędzy średnią szybkością Internetu, a liczbą korzystających z dostępu do sieci za pośrednictwem światłowodu.

Dostawcy internetu w Polsce oferują coraz większe prędkości. (Fot. Getty Images)

Jego zdaniem, jednym z najważniejszych wyzwań dla komunikacji internetowej będzie technologia pojazdów łączących się z internetem i samochodów autonomicznych, generujących ogromne ilości danych.

Jak zauważył Wiśniewski, wysokie są również wymagania stawiane m.in. przez biznes, szczególnie w zakresie rosnącej popularności zarządzania systemami IT w modelu outsourcingowym, gdzie żądana moc obliczeniowa dostarczana jest poprzez połączenie z internetem. W przypadku użytkowników indywidualnych, największe wyzwanie będzie stanowić "cyfrowa rozrywka nowej ery" – zaznaczył.

Według raportu "Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego Internetu, AI, IoT oraz MEC" przygotowanego przez infuture hatalska foresight institute i UPC Polska, niemal 60 proc. konsumentów uczestniczących w badaniu oczekuje głębokich zmian w cyfrowej rozrywce, za którymi stać ma popularyzacja sieci gigabitowych.

"Platformy streamingowe i VoD, szturmem zdobywające uznanie konsumentów cyfrowej rozrywki czy coraz bardziej popularne narzędzia wirtualnej i mieszanej rzeczywistości, to główne kierunki rozwoju sieciowej rozrywki. Ponieważ ich działanie wymaga zapewnienia bardzo szybkiego przetwarzania i przesyłania ogromnych ilości danych, to one właśnie będą powszechnymi testerami szybkości internetu" – zauważył członek zarządu ds. sprzedaży i rozwoju biznesu NEXERY Paweł Biarda.

Już dziś 43 proc. odbiorców cyfrowej rozrywki w Polsce, którzy mieli styczność z technologiami rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) uważa, że wkrótce staną się one powszechnie używane w codziennym życiu. Zainteresowanie rzeczywistością wirtualną i mieszaną (MR) w branży retail oraz marketingowej już dziś jest duże i stale rośnie. Inicjatywy związane z ich wykorzystaniem mają wzrosnąć aż o 3000% w ciągu 4 najbliższych lat, generując do tego czasu 1,8 mld dolarów z tytułu zakupów inicjowanych dzięki aplikacjom VR/AR.

Z badania We Are Social wynika, że internetowa populacja w 2018 r. powiększyła się na świecie o 367 mln, co oznacza, że każdego dnia do globalnej sieci przyłączał się kolejny milion użytkowników internetu. W samej Europie przybyło ponad 50 mln internautów.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama