Menu

Badanie: Plastikowe przyłbice nie chronią przed koronawirusem

Badanie: Plastikowe przyłbice nie chronią przed koronawirusem
Okazuje się, że niemal 100 proc. cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów oraz połowa cząsteczek o wielkości 50 mikrometrów, wydostaje się spod plastikowych osłon... (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
Wykonane z plastiku przyłbice to obok tradycyjnych maseczek ochronnych najpopularniejsze akcesorium wykorzystywane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Autorzy nowego badania przestrzegają jednak przed ich noszeniem. Jak wynika z ustaleń uczonych, skuteczność plastikowych osłon na twarz jest znikoma.
Reklama

W czasie pandemii zakrywanie twarzy stało się nieodzownym elementem naszej codzienności, w w niektórych krajach wręcz obowiązkiem. Eksperci stale przypominają, że jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa jest zasłanianie ust i nosa. Podczas gdy jedni noszą maseczki ochronne, inni sięgają po coraz popularniejsze plastikowe przyłbice, które dla wielu są zdecydowanie wygodniejsze. Okazuje się, że wybór plastikowej osłony nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez uczonych z ośrodka badawczego w Kobe w Japonii, przyłbice nie chronią wystarczająco przed wydostawaniem się na zewnątrz cząsteczek śliny i wydzielin z nosa. Rezultaty eksperymentu naukowców, którzy w badaniu wykorzystali symulację z udziałem Fugaku, najszybszego na świecie superkomputera, ujawniły, iż niemal 100 proc. cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów oraz połowa cząsteczek o wielkości 50 mikrometrów, wydostaje się spod plastikowych osłon.

Jak zaznacza główny autor badania Makoto Tsubokura, najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostaje noszenie tradycyjnych maseczek uszytych z tkanin. "Nasza analiza dobitnie pokazuje, że plastikowe przyłbice nie chronią przed zakażeniem. Dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa" – wyjaśnia. 

Czytaj więcej:

"Skończyć z tą maskaradą". Ruch antymaskowy dotarł do Francji

Swinton: Żywy wąż w roli maseczki na twarz w autobusie (WIDEO)

Ponad połowa Polaków uważa, że maseczka jest szkodliwa dla zdrowia

Kobieta wyproszona z samolotu, bo 2-letni syn nie chciał założyć maski

  Komentarze
  • Pawel szumowski
   24 września, 21:39

   wiadomo bo tym nie da sie zabic czlowieka jak maska co2 i tyle plastiku beda ryby jadly teraz bo nadarmo......obuzcidzcieiee ludzie sieee

  • Mario
   25 września, 06:31

   Niektórym żeby uwierzyć w coś potrzebne są badania. Przecież większość ludzi myśle wie to już od początku tej plandemii. A maseczki to co inaczej ???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama