Badanie: Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń wykryto w płucach i mózgach płodów

Najnowsze badanie opublikowano w czasopiśmie "Lancet Planetary Health". W każdym milimetrze sześciennym tkanek wykryto tysiące cząsteczek czarnego węgla, które wdychała matka w czasie ciąży, a następnie przechodziły przez krwiobieg i łożysko do płodu.
Stężenie cząstek było wyższe, gdy matka mieszkała na obszarach o wyższym poziomie zanieczyszczeń powietrza.
Wiadomo już, że zanieczyszczone powietrze silnie koreluje ze zwiększoną liczbą poronień, przedwczesnych porodów, niską wagą urodzeniową i zaburzeniami rozwoju mózgu. Jednak najnowsze badanie dostarcza bezpośrednich dowodów na sposób powstania tych szkód.
Naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenia mogą powodować skutki zdrowotne przez całe życie.
New Research: #Maternal exposure to ambient black #carbon particles and their presence in maternal and #fetal circulation and organs https://t.co/GafveKNVjp
— The Lancet Planetary Health (@TheLancetPlanet) October 6, 2022
Cząsteczki pochodzą z sadzy powstałej w wyniku spalania paliw kopalnych w pojazdach, domach i fabrykach i powodują stany zapalne w organizmie, a także przenoszą toksyczne substancje chemiczne. Badanie przeprowadzono na grupie niepalących matek w Szkocji i Belgii, w miejscach o stosunkowo niskim zanieczyszczeniu powietrza.
Prof. Tim Nawrot na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, który współkierował badaniem, podkreślił, że to rządy są odpowiedzialne za ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, ale ludzie powinni unikać ruchliwych dróg, kiedy tylko jest to możliwe.
Cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza zostały po raz pierwszy wykryte w łożyskach już w 2018 roku przez prof. Jonathana Grigga i jego współpracowników z Queen Mary University of London.
Toxic air pollution particles found in lungs and brains of unborn babies https://t.co/v2zz8mvnD4
— Guardian Environment (@guardianeco) October 5, 2022
Z kolei w kompleksowym globalnym badaniu z 2019 roku stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza może uszkadzać każdy organ i praktycznie każdą komórkę w ludzkim ciele. Stwierdzono również, że maleńkie cząsteczki przekraczają barierę krew-mózg, a miliardowe ilości wykryto w sercach młodych mieszkańców miast.
Ponad 90% światowej populacji żyje w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przyczyniając się do milionów przedwczesnych zgonów każdego roku.
Czytaj więcej:
Badacze w UK: Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do powstawania chorób, w tym demencji
"Metan z gazociągów Nord Stream może wywołać efekt ocieplenia i osłabić jakość powietrza"
Większość Brytyjczyków uważa, że przyroda pilnie potrzebuje ochrony