Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: 35 proc. uczniów wiedeńskich podstawówek to muzułmanie

Badanie: 35 proc. uczniów wiedeńskich podstawówek to muzułmanie
Poprzednie takie badanie przeprowadzono w Wiedniu w roku szkolnym 2016/2017. Wówczas 31 proc. uczniów zadeklarowało się jako katolicy, 28 proc. jako muzułmanie, zaś 17 proc. nie wyznawało żadnej religii. (Fot. Getty Images)
35 proc. uczniów wiedeńskich szkół podstawowych stanowią muzułmanie, tworząc największą grupę religijną w stolicy Austrii - wynika z badań lokalnych władz oświatowych. Władze samorządowe chcą zastąpienia lekcji religii obowiązkowym przedmiotem o nazwie 'Życie w demokracji'.
Reklama
Reklama

Według badań Wydziału ds. Edukacji Urzędu Miejskiego w Wiedniu, 35 proc. uczniów to muzułmanie, 21 proc. stanowią katolicy, 13 proc. uczniów wyznaje prawosławie, a 2 proc. to protestanci bądź osoby innego wyznania. Ponad jedna czwarta badanych uczniów (26 proc.) nie zadeklarowała przynależności do żadnej grupy religijnej.

Powołując się na wyniki ankiety, radny Christoph Wiederkehr z liberalnej partii NEOS po raz kolejny zaproponował, by lekcje religii w wiedeńskich szkołach podstawowych zastąpić przedmiotem o nazwie "Życie w demokracji".

Przedmiot ten miałby być obowiązkowy dla wszystkich uczniów już od pierwszej klasy, a jego główne zadanie polegałoby na przekazywaniu wiedzy o demokracji, wartościach i etyce, a także informacji o wszystkich uznawanych w Austrii wyznaniach religijnych. Wiederkehr chce również, by religia stała się przedmiotem nieobowiązkowym.

Obecnie lekcje etyki w austriackich szkołach rozpoczynają się dopiero w szkole średniej i tylko wtedy, gdy uczeń wcześniej zdecyduje się uczęszczać na lekcje religii. Proponowane w tej kwestii zmiany są regularnie odrzucane przez rządzącą w kraju koalicję, tworzoną przez konserwatywną partię OeVP i Zielonych.

Postulat zniesienia obowiązkowej nauki religii w szkołach podstawowych skrytykowała szefowa wydziału oświaty Archidiecezji Wiedeńskiej Andrea Pinz, zapewniająca o wielkim znaczeniu edukacji religijnej dla demokracji, tolerancji i spójności społeczeństwa.

W podobnym tonie wypowiedział się austriacki minister edukacji Martin Polaschek. "W czasach rosnących napięć kulturowych myślenie o zniesieniu nauczania religii jest dla mnie po prostu dziwne" – przyznał. Dodał, że w jego ocenie wychowanie religijne odgrywa kluczową rolę w nauczaniu wartości i tolerancji w codziennym życiu szkolnym.

Czytaj więcej:

Wiedeń ponownie najbardziej przyjaznym miastem do życia w rankingu "The Economist"

  Komentarze
  • Celestyn76
   16 czerwca, 14:13

   Sami do tego doprowadzili chcącemu nie dzieje się krzywda jak w latach 90 tych jeździłem w góry do Włoch to Austriacy szukali nasze auta gorzej niż hitlerowcy Żydów zresztą największymi nazistami byli właśnie Austriacy jak skórzany Stanfordem Adolf Seyss inguart etc więc to karma bo naszych pracujących też scigali

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama