Menu

Badania: Sfermentowana soja blokuje zakażenie Covid-19

Badania: Sfermentowana soja blokuje zakażenie Covid-19
Nie jest jednak jasne, czy spożywanie natto może zapobiegać zakażeniom. (Fot. Getty Images)
Japońscy naukowcy odkryli, że ekstrakt z natto, czyli sfermentowanej soi, blokuje zakażenie koronawirusem w warunkach laboratoryjnych; nieznana jest natomiast skuteczność w formie żywności – informuje anglojęzyczny japoński portal The Mainichi.
Reklama
Reklama

Badacze odkryli, że enzym znaleziony w natto, tradycyjnym produkcie zrobionym ze sfermentowanych ziaren soi znanych z silnego zapachu, utrudnia infekcję koronawirusem.

Naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii i innych instytucji, którzy dokonali odkrycia, twierdzą, że niezwykle rzadko udaje się bezpośrednio potwierdzić, iż składniki żywności mają właściwości przeciwwirusowe.

Nie jest jednak jasne, czy spożywanie natto może zapobiegać zakażeniom, gdyż eksperyment przeprowadzono na komórkach hodowanych w laboratorium - informuje dziennik "The Mainichi".

Badacze skoncentrowali się na enzymie wydzielanym przez bakterię natto, który rozkłada białka. Naukowcy połączyli szczep koronawirusa, który jako pierwszy rozprzestrzenił się w Chinach, z ekstraktem natto w probówce i zastosowali go w komórkach hodowanych, żeby sprawdzić, czy wirus zainfekował komórki.

Stwierdzono, że składniki ekstraktu rozkładają białka kolców na powierzchni koronawirusa, dzięki czemu komórki nie uległy zakażeniu. Jednak enzym rozkładający białka jest dezaktywowany podczas podgrzewania - kiedy badacze podgrzali mieszaninę do określonej temperatury, nie można już było zapobiec infekcji.

Podobne wyniki zostały potwierdzone w przypadku rzekomo bardziej zakaźnego wariantu N501Y koronawirusa, który został po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii. Naukowcy odkryli również, że ekstrakt z natto zapobiegał infekcji komórek wirusem opryszczki bydła 1 (BHV-1), który może powodować choroby dróg oddechowych u bydła - podaje "The Mainichi".

Czytaj więcej:

Włoscy badacze: Promieniowanie słoneczne zabija wirusa Sars-Cov-2

Naukowcy: Koronawirusy są na naszej planecie od tysięcy lat

Badanie: Szczepionka Pfizera nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego u osób 75+

Po infekcji Covid-19 przeciwciała utrzymują się "co najmniej przez 9 miesięcy"

Badanie: Ludzie obojętnieją na informacje związane z COVID-19

  Komentarze
  • Siwa
   26 lipca, 06:19

   Oczywiście, ze to prawda. Każdy probiotyk wzmacnia odporność. Wszystkie kiszonki. Kapusta, ogórki, buraki, tylko niepasteryzowane, bo po pasteryzacji wszystkie dobre bakterie zostajabzabite, tak jak w mleku UHT, które nie jest nic warte. Jakaś moda zapanowała na pasteryzownie kiszonek.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama