Badania: Po szczepieniu ryzyko hospitalizacji i śmierci spada o 90-95 proc.
W ogłoszonym raporcie przedstawione zostały bardziej szczegółowe, zaktualizowane dane dotyczące reakcji organizmu w okresie 105-112 dni po pierwszej dawce szczepionki.
Jak podał Instytut, badania potwierdzają utrzymywanie się odporności z biegiem czasu, a wraz z nią - dalszy spadek ryzyka zachorowania zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku.
"W chwili obecnej nie notuje się wzrostu ryzyka choroby w dłuższym okresie po szczepieniu" - podkreślili eksperci Instytutu Służby Zdrowia.
Zaznaczyli, że ryzyko zakażeniem Sars-CoV-2, hospitalizacji, w tym na intensywnej terapii oraz śmierci spada raptownie po dwóch pierwszych tygodniach od przyjęcia preparatu, a po 35 dniach obserwuje się stabilizację tej redukcji. O 80 procent mniejsze jest ryzyko, że zdiagnozowany zostanie Covid-19, a o 90-95 procent - pobytu na intensywnej terapii i śmierci.
Dane te zostały opublikowane po rekordowym weekendzie kampanii szczepień we Włoszech, w trakcie którego w ciągu dwóch dni zaszczepiono ponad 1,2 mln osób.
Do tej pory w kraju wykorzystano 38 milionów dawek. Szczepienia zakończyło 13 milionów osób, czyli prawie jedna czwarta populacji.
Czytaj więcej:
W UK zmarł pierwszy mężczyzna zaszczepiony przeciw Covid-19
USA: 22-latka wygrała milion dolarów za zaszczepienie się na Covid-19
WHO zatwierdziła drugą chińską szczepionkę przeciw Covid-19 do użycia kryzysowego
Boris Johnson: "Zaszczepmy cały świat do końca 2022 roku"
Podróże po Europie: Gdzie dzieci nie muszą mieć testu?
Polska zaczyna szczepić dzieci od 12. roku życia