Menu

Badania w UK: Późniejsze podanie drugiej dawki Pfizera daje lepsze efekty

Badania w UK: Późniejsze podanie drugiej dawki Pfizera daje lepsze efekty
Kiedy zatem najlepiej podawać drugą dawkę? Naukowcy twierdzą, że "odstęp ośmiotygodniowy jest optymalny". (Fot. Getty Images)
Opóźnienie podania drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 zwiększą liczbę wytwarzanych w organizmie przeciwciał - wykazały badania University of Oxford. Ma to istotne znaczenie w przypadku bardziej zakaźnego wariantu Delta.
Reklama
Reklama

Zgodnie z zaleceniami, druga dawka preparatu Pfizer/BioNTech powinna być podana po 3-4 tygodniach. Badania w Wielkiej Brytanii przeprowadzone przez specjalistów University of Oxford sugerują, że odpowiedź immunologiczna w postaci większej liczby przeciwciał neutralizujących jest lepsza po wydłużeniu tej przerwy.

Kiedy zatem najlepiej podawać drugą dawkę? W Wielkiej Brytanii już w grudniu 2020 r. sugerowano, żeby wydłużyć podanie drugiej dawki tej szczepionki do 12 tygodni. Później zalecono, żeby okres ten skrócić do 8 tygodni. "Uważam, że odstęp ośmiotygodniowy jest optymalny" - twierdzi jedna z głównych autorek opracowania, prof. Susanna Dunachie z Oksfordu.

Specjaliści uniwersytetu w Oksfordzie podkreślają, że na skutek wydłużenia czasu podania drugiej dawki (ponad 3-4 tygodnie - przyp. red.) poziom przeciwciał neutralizujących jest dwukrotnie wyższy.

Przeciwciała neutralizujące pełnią ważną rolę w ochronie organizmu przed zakażeniem, w tym wypadku przed koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak ważna jest też tzw. odpowiedź komórkowa, czyli odpowiednie wytwarzanie limfocytów typu T, odpowiedzialnych m.in. za niszczenie zakażonych drobnoustrojami komórek.

W badaniu brytyjskich specjalistów stwierdzono, że poziom limfocytów Tc (niszczących zakażone komórki) był 1,6 razy mniejszy po późniejszym podaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech. Jednak większy był poziom tzw. pomocniczych komórek Th, odpowiedzialnych za dłużej utrzymującą się odpowiedź immunologiczną.

Autorzy badania podkreślają, że konieczne jest przyjęcie dwóch dawek, gdyż jedna nie daje pełnej ochrony, szczególnie wobec wariantu bardziej zakaźnego, jakim jest rozprzestrzeniająca się na świecie Delta. Opóźnienie podania drugiej dawka powoduje, że przez dłuższy czas zaszczepiona osoba nie jest w pełni chroniona, ale efekt końcowy jest lepszy.

Z danych rządowej agencji Public Health England (PHE) wynika, że preparat Pfizer/BioNTech już po pierwszej dawce skutecznie redukuje u zaszczepionych osób ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, jak też hospitalizacji oraz zgonu.

Czytaj więcej:

Badanie w UK: AstraZeneca ma 89 proc. skuteczności, Pfizer - 90 proc.

Badanie w UK: Trzecia dawka szczepionki AstraZeneca "mocno wzmacnia odporność"

Pfizer złoży wniosek o zatwierdzenie trzeciej dawki szczepionki na Covid-19

Kolejne kraje zatwierdzają "dawkę przypominającą" szczepionki na Covid-19

Szczepionki przeciwko COVID-19 skuteczne nie tylko w badaniach klinicznych

Badanie: Szczepionka Pfizera nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego u osób 75+

Public Health England: Szczepionki Pfizera i AstraZeneca skuteczne również przeciwko Delcie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.01.2025
    GBP 5.1217 złEUR 4.2515 złUSD 4.0770 złCHF 4.5097 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama