Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Chińska policja zatrzymała i pobiła naszego dziennikarza

BBC: Chińska policja zatrzymała i pobiła naszego dziennikarza
Protesty przeciw polityce "zero covid" w Szanghaju. (Fot. HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)
Brytyjska publiczna stacja BBC przekazała wczoraj wieczorem, że chińska policja zatrzymała i pobiła w jednego z jej dziennikarzy relacjonujących w Szanghaju protesty przeciw restrykcjom covidowym. Po kilku godzinach został on wypuszczony.
Reklama
Reklama

"BBC jest niezwykle zaniepokojona traktowaniem naszego dziennikarza Eda Lawrence'a, który został aresztowany i zakuty w kajdanki podczas relacjonowania protestów w Szanghaju. Był przetrzymywany przez kilka godzin, zanim został zwolniony. Podczas aresztowania był bity i kopany przez policję. Stało się to w czasie, gdy pracował jako akredytowany dziennikarz" - napisano w wydanym przez BBC oświadczeniu.

Wcześniej w internecie pojawiły się nagrania przedstawiające kilku policjantów obezwładniających Brytyjczyka.

Według stacji władze nie udzieliły oficjalnego wyjaśnienia, a urzędnicy twierdzili, że zatrzymano go "dla jego własnego dobra", aby uchronić go przed koronawirusem.

Protesty przeciw polityce "zero covid", które w piątek zaczęły się w mieście Urumczi, stolicy regionu Sinciang, w ciągu weekendu rozszerzyły się na kolejne chińskie miasta. Setki osób protestowały w Pekinie i Szanghaju, a także w Wuhanie, gdzie prawie trzy lata temu wykryto pierwsze przypadki Covid-19.

W Szanghaju według agencji Reutera doszło do starć pomiędzy setkami demonstrantów a policją, która próbowała uniemożliwić zgromadzenie i zatrzymała wielu uczestników.

Czytaj więcej:

Chiny: Brak restrykcji na mundialu podsyca frustrację z powodu polityki "zero Covid"

W Chinach najwyższy bilans Covid-19 od początku pandemii. Infekcje i lockdowny w całym kraju

Chiny: Kolejne demonstracje przeciwko restrykcjom covidowym m.in. w Pekinie, Szanghaju i Wuhanie

  Komentarze
  • Tyler
   28 listopada 2022, 12:55

   To ich zero covid to tylko wygodny powód do robienia co chcá i z kim chcá w imié walki z nieistniejácá zarazá. Tak bylo na calym swiecie jeszcze niedawno i znowu bedzie, zeby ponownie chwycic wszystkich za twarze i jajca. A Kitajce to juz przeszli samych siebie w drwieniu ze wszystkich dookola, w klamstwach, w cynizmie i w bezczelnošci prosto w pysk, bo tak, i co nam zrobicie ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama