Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

BBC: Błąd w e-mailu "jak przekazanie kluczy do cyfrowego życia"

BBC: Błąd w e-mailu "jak przekazanie kluczy do cyfrowego życia"
Adresy e-mail są niezwykle ważne i powinny być zawsze wprowadzane bardzo ostrożnie. (Fot. Getty Images)
Błędy popełniane podczas logowania do usług online mogą oznaczać, że ludzie 'przekazują klucze do swojego cyfrowego życia' - ostrzega brytyjski ekspert.
Reklama

Zdaniem prof. Alana Woodwarda z University of Surrey, dane osobowe są zagrożone, gdy osoby wprowadzają niewłaściwy adres e-mail. Taki błąd jednego z użytkowników serwisu ClearScore "wykorzystali" dziennikarze BBC News, uzyskując wgląd w szczegóły raportu kredytowego zupełnie obcej im osoby.

Jak to działa w praktyce? Podczas aplikowania o kredyt, wystarczy podać nieco niepoprawny adres e-mail, który podwaja się jako nazwa użytkownika konta. E-mail zostaje wówczas wysłany do faktycznego właściciela tego adresu, który miał taką samą nazwę.

Ta osoba jest wtedy w stanie zmienić hasło, uzyskać dostęp do konta i zobaczyć dane pierwotnego aplikanta, w tym datę urodzenia, poprzednie adresy i - co najważniejsze - wnioski o kredyt. Takie informacje byłyby niezwykle cenne dla oszusta, który mógłby je wykorzystać do ubiegania się o pożyczki i inne usługi finansowe na nazwisko nieznajomego - zauważa BBC.

"Kiedy coś takiego się dzieje, ClearScore zakłada najgorszy scenariusz - czyli taki, że użytkownik jest oszustem i w związku z tym blokujemy wszystkie usługi" - zaznacza rzecznik ClearScore, cytowany przez BBC. Podczas etapu rejestracji na stronie internetowej pojawia się przypomnienie o wprowadzeniu prawidłowego adresu e-mail. Na stronie znajdują się również informacje na temat bezpieczeństwa przed oszustwami.

Prof. Woodward podkreśla, że wiele uwagi poświęca się wybieraniu bezpiecznych haseł dla usług internetowych i ich regularnej zmianie. Jednak - jak dodaje - adresy e-mail są równie ważne i powinny być zawsze wprowadzane bardzo ostrożnie. "To klucz do Twojego cyfrowego życia" - stwierdza, wskazując, że kropki i znaki podkreślenia można łatwo pominąć, wpisując adres w pośpiechu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama