Menu

BBC: 74 skazanych w UK za terroryzm "jest już na wolności"

BBC: 74 skazanych w UK za terroryzm "jest już na wolności"
"Nie jestem terrorystą" - zapewniał Usman Khan w wywiadzie dla BBC w 2008 r. (Fot. YouTube/The Star)
Brytyjskie partie polityczne spierają się o sprawę przedterminowego zwalniania z więzień osób skazanych za terroryzm. Jak podała stacja BBC, dotyczyć to może nawet 74 osób. Jedną z nich był Usman Khan, który w piątek dokonał ataku terrorystycznego na London Bridge.
Reklama

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało pilny przegląd warunków, na jakich zwolnione zostały osoby skazane za terroryzm. 

Wczoraj premier Boris Johnson skrytykował praktykę warunkowego wypuszczania terrorystów, podkreślając, że gdyby Khan nie został przedterminowo zwolniony, nie przeprowadziłby ataku. 

Usman Khan został skazany za udział w spisku, którego celem było wysadzenie w powietrze w 2012 r. londyńskiej giełdy papierów wartościowych. Choć w wyroku zaznaczone było, iż ma spędzić w więzieniu przynajmniej osiem lat, w grudniu zeszłego roku warunkowo wyszedł na wolność. Jednym z warunków był udział w rządowych programach deradykalizacji dla byłych terrorystów.

Dzisiaj rano w wywiadzie dla Sky News lider laburzystowskiej opozycji Jeremy Corbyn oświadczył jednak, że terroryści "niekoniecznie" muszą odsiadywać pełne wyroki, lecz powinno to "zależeć od okoliczności". Wezwał też do przeprowadzenia śledztwa ws. okoliczności zwolnienia Khana.

Wcześniej o sprawę przedterminowego zwolnienia terrorystów z więzień spierały się konserwatywna minister spraw wewnętrznych Priti Patel i laburzystowska przewodnicząca parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych Yvette Cooper.

Piątkowy atak terrorystyczny zaczął się w znajdującym się koło London Bridge budynku Fishmongers' Hall, gdzie Khan zaatakował ludzi nożami kuchennymi i groził wysadzeniem budynku w powietrze.

Piątkowy atak terrorystyczny zaczął się w znajdującym się koło London Bridge budynku Fishmongers' Hall. (Fot. Getty Images)

Część osób podjęła z nim walkę, w efekcie czego wybiegł na most, gdzie został powalony na ziemię przez osoby, które go goniły oraz przypadkowych przechodniów, a następnie został zastrzelony przez policję.

Wcześniej zdołał jednak zabić dwie osoby i ranić trzy. Jak na razie podano personalia jednej z ofiar śmiertelnych - to 25-letni absolwent uniwersytetu w Cambridge, który był koordynatorem seminarium w Fishmongers' Hall. Wiadomo, że drugą z zabitych osób jest kobieta.

Czytaj więcej:

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

Atak na London Bridge: Polak jednym z bohaterów, którzy powstrzymali terrorystę

Johnson: Skazani za terroryzm nie powinni być przedterminowo zwalniani

ISIS przyznaje się do ataku na London Bridge

  Komentarze
  • Eko
   1 grudnia 2019, 21:58

   urodził sie na tej ziemi , prawnie konstytucyjnie ta wyspa ma inne wyznanie,

  • Raze
   1 grudnia 2019, 23:51

   Panie Corbyn, pan jesteś popierdółka nie polityk i masz pan pół mózgu i mniej rozumu od Niemrawego.

  • Marconi
   1 grudnia 2019, 23:53

   wscieklych bestii nie mozna ujarzmic .. dajac tylko jesc i bezieczenstwo w wiezieniu ...Takie gnoje maja wiecej niz bezdomni na ulicy ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama