Menu

Azbest i bombardowania Luftwaffe. Big Ben uszkodzony bardziej niż sądzono

Azbest i bombardowania Luftwaffe. Big Ben uszkodzony bardziej niż sądzono
Dach wieży i tarcze zegara zostały uszkodzone w 1941 r. na skutek bombardowania Luftwaffe. (Fot. Getty Images)
Koszty renowacji wieży Elizabeth Tower, w której mieści się słynny Big Ben, wzrosną o ponad 18 milionów funtów, bo remont okazał się dużo bardziej skomplikowany - informuje Yahoo UK.
Reklama

Projekt konserwacji wieży zegarowej był początkowo wyceniany na 29 milionów funtów. W 2017 r. został zwiększony do 61 mln funtów, a dzisiaj wiadomo już, że wyniesie co najmniej 80 milionów.

Okazało się bowiem, że dach wieży i tarcze zegara, które zostały uszkodzone w maju 1941 r. na skutek bombardowania Luftwaffe, są w gorszym stanie, niż początkowo przypuszczano.

Co więcej, odkryto toksyczną farbę ołowiową i azbest, a sprawę utrudniają też zaniedbania z wcześniejszych prac remontowych.

Symbol brytyjskiej stolicy "pogrążył się w ciszy" 21 sierpnia 2017 r. (Fot. Getty Images)

"Przed postawieniem rusztowań niemożliwe było pełne oszacowanie skali zniszczeń, a renowacja wieży okazała się bardziej skomplikowana niż zakładano" - przyznał dzisiaj dyrektor generalny Izby Gmin, Ian Ailles.

Symbol brytyjskiej stolicy "pogrążył się w ciszy" 21 sierpnia 2017 r. Ostatniego bicia dzwonu słuchał tłum mieszkańców Londynu i turystów, a nawet posłów.

W trakcie remontu Big Ben odzywa się jedynie w wyjątkowych okazjach, w tym m.in. w rocznicę zakończenia I wojny światowej (Armistice Day), niedzielę pamięci o żołnierzach poległych w walce o ojczyznę (Remembrance Sunday) czy sylwestrową noc.

Jeśli prace remontowe zostaną zakończone zgodnie z planem, Big Ben zabrzmi ponownie w 2021 r.

  Komentarze
  • Lola
   13 lutego, 15:28

   powinni zwrocic sie do niemiaszkow o odszkodowanie tak zwane reperacje powojenne. moze wtedy wyrownali by rachunki pomiedzy brexitem a big Bigbenem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama