Aż 24% Brytyjczyków przyjęłoby darmowe zastrzyki odchudzające od NHS

Peptydy glukagonopodobne-1 (GLP-1) to rodzina leków, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2, ale stwierdzono również, że pomagają osobom otyłym schudnąć.
Do leków tych należą Mounjaro, znany również jako tirzepatid, oraz semaglutyd, który jest sprzedawany pod markami Wegovy, Ozempic i Rybelsus.
Badanie 1 078 dorosłych przeprowadzone przez Ipsos wykazało, że 24% osób przyjęłoby zastrzyki odchudzające, gdyby były one bezpłatne w ramach służby zdrowia.
Jednak mniej niż jedna na 10 osób (7%) stwierdziła, że kupiłaby je prywatnie, nawet za kwotę około 180–220 funtów miesięcznie.
Na pytanie o ich własny obraz ciała, cztery na 10 osób odpowiedziały w ankiecie, że uważają, że mają nadwagę lub są otyłe.
Trzy na 10 osób stwierdziło, że mają dużą lub dość dużą wiedzę na temat leków na odchudzanie, chociaż różniło się to w zależności od grupy wiekowej. Osoby w wieku od 18 do 34 lat miały większą wiedzę na ten temat - w porównaniu do osób starszych.
One in four Brits say they would take free NHS weight loss jab.
— Daily Express (@Daily_Express) November 19, 2024
ð️ @hannagsslr #DailyExpress #weightlosshttps://t.co/VvX3qo5rLT
Ozempic jest dostępny w ramach NHS dla osób z cukrzycą typu 2, podczas gdy Wegovy może być przepisywany w celu utraty wagi za pośrednictwem specjalistycznych usług zarządzania wagą, przy ścisłych kryteriach dotyczących tego, kto może otrzymać leki.
W czerwcu Mounjaro został zalecony przez Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (Nice) jako opcja leczenia NHS w celu pomocy przy leczeniu otyłości. Jednak urzędnicy ds. zdrowia w Anglii rozważali od tego czasu stopniowe wprowadzanie leku ze względu na wysoki poziom zapotrzebowania.
"Leki na odchudzanie odegrają ważną rolę w pomaganiu NHS w walce z otyłością, jednak same w sobie nie są świętym Graalem – nie będą odpowiednie dla każdego i jak wszystkie leki mogą mieć skutki uboczne" - podkreślił rzecznik NHS.
Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) wezwała lekarzy do zwracania uwagi na "oznaki niewłaściwego stosowania" leków odchudzających u swoich pacjentów.
W zeszłym miesiącu regulator ostrzegł, że "nie zbadano korzyści i ryzyka stosowania tych leków w celu utraty wagi przez osoby, które nie mają otyłości lub nie mają nadwagi i chorób współistniejących związanych z wagą".
Skutki uboczne leków GLP-1 mogą obejmować nudności, wymioty i biegunkę.
Czytaj więcej:
Drugi lek na leczenie otyłości zatwierdzono do stosowania w Anglii
Otyli bezrobotni w UK mogą otrzymać szczepionki odchudzające, aby wrócić do pracy
Anglia: Już dwuletnie dzieci są leczone z powodu chorób związanych z otyłością