Menu

Aż 24% Brytyjczyków przyjęłoby darmowe zastrzyki odchudzające od NHS

Aż 24% Brytyjczyków przyjęłoby darmowe zastrzyki odchudzające od NHS
Na całym świecie leki na otyłość cieszą się ogromnym zainteresowaniem... (Fot. Getty Images)
Zaskakująco duża liczba Brytyjczyków przyznała, że przyjęłaby leki przeciwotyłościowe, gdyby były im one przyznawane bezpłatnie w ramach NHS. Tymczasem Ozempic jest obecnie wydawany tylko osobom z cukrzycą typu 2 - przypomina dziennik 'The Independent'.

Peptydy glukagonopodobne-1 (GLP-1) to rodzina leków, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2, ale stwierdzono również, że pomagają osobom otyłym schudnąć.

Do leków tych należą Mounjaro, znany również jako tirzepatid, oraz semaglutyd, który jest sprzedawany pod markami Wegovy, Ozempic i Rybelsus.

Badanie 1 078 dorosłych przeprowadzone przez Ipsos wykazało, że 24% osób przyjęłoby zastrzyki odchudzające, gdyby były one bezpłatne w ramach służby zdrowia.

Jednak mniej niż jedna na 10 osób (7%) stwierdziła, że ​​kupiłaby je prywatnie, nawet za kwotę około 180–220 funtów miesięcznie.

Na pytanie o ich własny obraz ciała, cztery na 10 osób odpowiedziały w ankiecie, że uważają, że mają nadwagę lub są otyłe.

Trzy na 10 osób stwierdziło, że mają dużą lub dość dużą wiedzę na temat leków na odchudzanie, chociaż różniło się to w zależności od grupy wiekowej. Osoby w wieku od 18 do 34 lat miały większą wiedzę na ten temat - w porównaniu do osób starszych.

Ozempic jest dostępny w ramach NHS dla osób z cukrzycą typu 2, podczas gdy Wegovy może być przepisywany w celu utraty wagi za pośrednictwem specjalistycznych usług zarządzania wagą, przy ścisłych kryteriach dotyczących tego, kto może otrzymać leki.

W czerwcu Mounjaro został zalecony przez Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (Nice) jako opcja leczenia NHS w celu pomocy przy leczeniu otyłości. Jednak urzędnicy ds. zdrowia w Anglii rozważali od tego czasu stopniowe wprowadzanie leku ze względu na wysoki poziom zapotrzebowania.

"Leki na odchudzanie odegrają ważną rolę w pomaganiu NHS w walce z otyłością, jednak same w sobie nie są świętym Graalem – nie będą odpowiednie dla każdego i jak wszystkie leki mogą mieć skutki uboczne" - podkreślił rzecznik NHS.

Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) wezwała lekarzy do zwracania uwagi na "oznaki niewłaściwego stosowania" leków odchudzających u swoich pacjentów.

W zeszłym miesiącu regulator ostrzegł, że "nie zbadano korzyści i ryzyka stosowania tych leków w celu utraty wagi przez osoby, które nie mają otyłości lub nie mają nadwagi i chorób współistniejących związanych z wagą".

Skutki uboczne leków GLP-1 mogą obejmować nudności, wymioty i biegunkę.

Czytaj więcej:

Drugi lek na leczenie otyłości zatwierdzono do stosowania w Anglii

Otyli bezrobotni w UK mogą otrzymać szczepionki odchudzające, aby wrócić do pracy

Anglia: Już dwuletnie dzieci są leczone z powodu chorób związanych z otyłością

    Kurs NBP z dnia 01.04.2025
    GBP 4.9968 złEUR 4.1818 złUSD 3.8656 złCHF 4.3800 zł

    Sport