Menu

Autor brytyjskiej biografii Pileckiego: To tylko kwestia czasu, nim pozna go cały świat

Autor brytyjskiej biografii Pileckiego: To tylko kwestia czasu, nim pozna go cały świat
Fairweather przyznał, że o rotmistrzu Pileckim dowiedział się kilka lat temu, zupełnie przez przypadek. (Fot. Getty Images)
'To, że Witold Pilecki stanie się powszechnie rozpoznawalną postacią na całym świecie, jako jeden z największych bohaterów II wojny światowej, jest tylko kwestią czasu' - podkreśla autor jego biografii, brytyjski pisarz Jack Fairweather.
Reklama

"Pytanie nie powinno brzmieć, czy jest na to szansa, lecz kiedy to się stanie, bo to, co on zrobił w Auschwitz jest jednym z największych aktów odwagi, o jakich kiedykolwiek słyszałem" - zaznacza Fairweather, którego dzieło "The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz" zostało w zeszłym tygodniu uznane za książkę roku 2019 w jedynym z najważniejszych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii - Costa Book Awards.

Dla mnie to tylko kwestia czasu, nim więcej ludzi zostanie poruszonych jego historią. Mam nadzieję, że zbliżamy się do tego momentu, w którym Witold Pilecki będzie powszechnie uważany za jednego z bohaterów II wojny światowej" - dodaje.

Autor wskazał, że rozpoznawalność postaci rotmistrza Pileckiego w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie bardzo wzrosła.  "To niesamowite, że po otrzymaniu nagrody Costa Book of the Year, cały dzień spędziłem rozmawiając ze stacjami telewizyjnymi, radiowymi, gazetami z całego kraju o tym polskim bohaterze wojennym. Przez ostatnie cztery lata, gdy podążałem jego śladem, to stało się moją misją - że Pilecki powinien być na ustach wszystkich jako jeden z największych bohaterów II wojny światowej" - zaznaczył.

Fairweather przyznał, że o rotmistrzu Pileckim dowiedział się kilka lat temu, zupełnie przez przypadek. "Ta historia była wstrząsającym odkryciem, bo nie mogłem zrozumieć, jak to było możliwe, żeby prowadzić opór w takim miejscu jak Auschwitz. To inspirująca historia o ludzkiej odwadze i niezłomności" - wyjaśnia.

Brytyjski pisarz podkreślił, że kluczowe jest, by w czasach, gdy historia staje się polem walki politycznej, historia Pileckiego nie była przeinaczana ani umniejszana. 

"Pilecki już raz przegrał bitwę o historię, bo nawet jego rodzina nie znała szczegółów jego bohaterstwa w Auschwitz. Dlatego proszę czytelników, by pomogli mi w zapewnieniu, że jego historia – która dla mnie jest historią o mówieniu prawdy, niezależnie od okoliczności, nawet w Auschwitz – nie została przegrana jeszcze raz" - zaapelował.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. 

Czytaj więcej:

Będzie film o Pileckim. Zrobi go reżyserka uznana za granicą

"The Times" opublikował fragment książki o rotmistrzu Pileckim

"The Guardian" opisuje historię rotmistrza Pileckiego

"Washington Post" o Pileckim: Polski bohater, który informował świat o Auschwitz

Biografia Pileckiego z prestiżową nagrodą Costa Book of the Year

Fałszywy paszport Ładosia uratował matkę publicysty "The Times"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama