Menu

Austria: Rodziny ofiar Covid-19 pozywają państwo za zbyt późne ostrzeżenie o pandemii

Austria: Rodziny ofiar Covid-19 pozywają państwo za zbyt późne ostrzeżenie o pandemii
Mieszkańcy Austrii uważają, że rząd był zbyt pobłażliwy na początku pandemii i nie wprowadził restrykcji wystarczająco szybko. (Fot. Getty Images)
W Wiedniu rozpoczął się dzisiaj pierwszy proces w związku z epidemią koronawirusa wśród turystów w narciarskim ośrodku Ischgl. W 2020 roku tysiące osób zaraziło się tam, a 32 zmarły. Krewni ofiar pozywają teraz Republikę Austrii twierdząc, że władze zbyt późno ostrzegły o Covid-19.
Reklama
Reklama

Pierwszy proces dotyczy 72-letniego Austriaka, który miał zarazić się koronawirusem w Ischgl w marcu 2020 roku. Wdowa po nim i jego syn domagają się od Republiki Austrii odszkodowania w wysokości 100 tys. euro.

Powodowie są wspierani przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów z Wiednia. "Oskarżamy Republikę o niewydolność na wszystkich szczeblach administracji. Zaczyna się to od gminy Ischgl, dalej od administracji powiatu Landeck, prowincji Tyrol, ale także na szczeblu federalnym poprzez kanclerza federalnego, a także poprzez ministrów" - poinformował prezes stowarzyszenia Peter Kolba.

Wdowa i syn zmarłego Austriaka twierdzą, że władze na szczeblu powiatu, kraju związkowego i federalnym zbyt późno ostrzegły o pandemii i zbyt późno zamknęły region wokół Ischgl dla ruchu turystycznego. Kolba ujmuje to następująco: "Ludzie przedłożyli ekonomię nad zdrowie"

Zarzuty obejmują również fakt, że kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił kwarantannę dla doliny Paznaun na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2020 roku, a prowincja Tyrol nie była na to przygotowana. W rezultacie turyści wyjeżdżali bez kontroli i przenosili wirusa do swoich krajów.

Na zdjęciu: mieszkańcy Wiednia ustawiają się w kolejce w punkcie szczepień w sklepie BILLA Plus. (Fot. Getty Images)

Prokuratura finansowa, która reprezentuje Austrię na tym procesie, wskazuje, że tragiczna śmierć 72-latka była spowodowana wyłącznie pandemią szalejącą na całym świecie i nie została w żaden sposób zaakceptowana ani spowodowana przez organy Republiki Austrii.

Złożono już przeciwko państwu austriackiemu 15 pozwów cywilnych, a planowanych jest kolejnych 100 - poinformował Kolba. Obrońca konsumentów twierdzi, że najlepiej gdyby doszło do ugody pozasądowej. Jednak list otwarty do kanclerza Kurza z propozycją rozmów nie doczekał się odpowiedzi - informują media.

W sumie ponad 6 tys. poszkodowanych z 45 krajów skontaktowało się z urzędami ochrony konsumentów w związku z zakażeniami w Ischgl. Ta miejscowość w Tyrolu jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych, licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Czytaj więcej:

Wiedeń: Mieszkańcy mogą za darmo zaszczepić się przeciw grypie

Austria: Obowiązek noszenia masek i większe obostrzenia dla niezaszczepionych

  Komentarze
  • Olek
   17 września, 17:55

   A mówią ze to tylko grypa.

  • BEZ PANIKI
   17 września, 21:45

   Olek, nie wiem czy wiesz ale ludzie tez umieraja na grype i statystycznie te liczby covidowskie wygladaja podobnie do grypowych z tym, ze grypy juz nie ma.

  • Brytyjka
   18 września, 01:27

   Dlaczego nie skarza panstwa po skutkach ubocznych czy smierci po szczepionkach! Z pewnoscia maja duzo wieksze szanse...Ale oczywiscie lepiej o wszystko winic covid.

  • Tęczowy rysio
   18 września, 07:20

   @oleg Na grype wiecej umarło tylko na przestrzeni lat, kovid to zaraza ktora zniknie a grypa zostanie na zawsze

  • Gość
   18 września, 09:36

   Teraz będą pozywać kraje żeby troszkę pieniążków wpadało do kieszonki 100 tys euro tyle wyceniają swoją rodzine dlaczego nie 100 mln euro hahaha

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama