Menu

Ataki terrorystyczne w UK "to wina cięć w policji"

Ataki terrorystyczne w UK "to wina cięć w policji"
Brytyjska policja zmaga się z problemami finansowymi po tym, jak rząd torysów wprowadził znaczne cięcia w budżecie. (Fot. Getty Images)
Robert Quick, były szef Scotland Yard ds. walki z terroryzmem ocenił, że to nie system sądownictwa, a cięcia budżetowe odegrały znaczącą rolę w niewystarczającym zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego w związku z atakiem na London Bridge. Ekspert wskazał, że do zamachów by nie dochodziło, gdyby służby były właściwie dofinansowane.
Reklama

Robert Quick, który kierował dowództwem antyterrorystycznym Scotland Yardu w latach 2008-2009, odrzucił tłumaczenia Borisa Johnsona, który po piątkowym ataku na London Bridge obwinił poprzednio rządzącą Partię Pracy za system umożliwiający przedterminowe zwalnianie skazanych za terroryzm.

"Powodem, dla którego ten zabójca chodził po ulicach, było automatyczne wcześniejsze zwolnienie, które zostało wprowadzone przez lewicowy rząd" - zaznaczył premier.

Zdaniem Roberta Quicka, to nie długość wyroków ma znaczenie, tylko fakt, że policja traci szansę na skuteczną walkę z terroryzmem przez redukcje zatrudnienia i cięcia budżetowe.

Zdaniem eksperta, antyterroryści skutecznie reagują na zagrożenie, ale w związku z cięciami nie mają szansy go przewidzieć. (Fot. Getty Images)

"Od 2000 roku służby otrzymywały dodatkowe fundusze, aby odbudować obecność policji sąsiedzkiej. Funkcjonariusze mieli służyć pomocą lokalnym społecznościom i być dobrze widoczni w każdej dzielnicy. Po przejęciu władzy przez torysów, te jednostki zniknęły" - wskazał ekspert.

"Oni pełnili ważną funkcję - byli oczami i uszami służb walczących z terroryzmem. Ich wkład został niedoceniony i po 10 latach rządów policja sąsiedzka niemal zniknęła z ulic miast w Wielkiej Brytanii" - dodał były szef Scotland Yard ds. walki z terroryzmem.

Czytaj więcej:

Johnson: Skazani za terroryzm nie powinni być przedterminowo zwalniani

Brytyjska policja aresztowała podejrzanego o terroryzm

Rodzina terrorysty z Mostu Londyńskiego potępia jego czyn

  Komentarze
  • Jakiej policji?
   6 grudnia 2019, 00:29

   ja myslalam ze wszystkim winni politycy w parlamencie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama