Menu

Asda może zwolnić 5 000 osób w ramach nowego planu biznesowego

Asda może zwolnić 5 000 osób w ramach nowego planu biznesowego
Asda zwalnia i jednocześnie zatrudnia. Potrzebni są przede wszystkim kierowcy i osoby kompletujące zamówienia online. (Fot. Getty Images)
Brytyjska sieć supermarketów Asda poinformowała, że rozpoczęła konsultacje z pracownikami w sprawie restrukturyzacji firmy, która może zagrozić około 5 000 miejsc pracy - podaje BBC.
Reklama
Reklama

Zwolnienia obejmą głównie kasjerów i pracowników administracyjnych. Co więcej - Asda nie wyklucza zamknięcia punktów handlowych w Dartford (hr. Kent) i Heston (Londyn), gdzie pracę mogłoby stracić w sumie ok. 800 osób.

Jednocześnie firma podała, że planuje stworzyć 4 500 miejsc pracy, rozszerzając swoją ofertę online. "Pandemia przyspieszyła zmiany w sektorze detalicznym, zwłaszcza przejście do internetu, a naszym priorytetem jest obsługa klientów w sposób, w jaki chcą robić u nas zakupy" - podkreślił dyrektor generalny Asdy, Roger Burnley.

"Ostatnie 12 miesięcy pokazało nam, że firmy muszą być przygotowane na szybkie dostosowywanie się do zmian" - dodał szef detalicznego giganta.

Eksperci oceniają, że ruch ten jest spowodowany zmianą popytu ze strony kupujących, a nie działaniem na rzecz cięcia kosztów, i wskazują, że 4 500 nowych miejsc zajmą osoby kompletujące zamówienia online i kierowy dostarczający zakupy do domów klientów.

BBC podaje, że - dzięki tym zmianom - firma będzie w stanie obsłużyć 90 proc. więcej zamówień online w porównaniu z rokiem 2020.

Asda ma nadzieję, że wielu pracowników zagrożonych zwolnieniem może zostać przeniesionych do nowych miejsc pracy, a rzeczywista liczba osób, które stracą zatrudnienie, będzie znacznie niższa.

W październiku ub. roku sieć supermarketów ponownie znalazła się w rękach Brytyjczyków. Dwóch milionerów z Blackburn - bracia Zuber i Mohsin Issa - zapłaciło 6,8 mld funtów za przejęcie większości udziałów giganta. Wcześniej większościowym udziałowcem Asdy była amerykańska firma Walmart. 

Czytaj więcej:

Asda kończy związek z Walmartem. Sieć znalazła nowego właściciela

Ekspansja Deliveroo w UK. Debiut appki w 100 nowych miastach

Lidl oficjalnie najtańszym supermarketem w UK

Ocado: Handel spożywczy przeniósł się do sieci na dobre

Sainsbury's tnie ceny, żeby "dogonić" Aldiego

  Komentarze
  • Z uk
   25 lutego, 17:57

   Jeszcze nie za bardzo się znalazła w rękach tych biznesmenów Asda , ostanie doniesienia mówią że nie chcą zapłacić prawie 3 miliardów funtów długu,więc jeszcze wszystko możliwe jedynie co mi się nasuwa to tylko to że chcą wykupić te sieć a później zwolnić pracowników i sprzedać,mam nadzieję że finalnie do tego nie dojdzie.

  • Qwq
   25 lutego, 20:18

   Nazwiska kupcow mowia same za siebie...

  • Zatrudnienie w uk
   25 lutego, 21:30

   Niedawno klamali w gazetach o rekordowych zatrudnieniach w UK a teraz o rekordowych dlugach I zwolnieniach

  • Matt do Z uk
   26 lutego, 06:40

   Akurat pracuje w ASDA w dystrybucji i wiem że team już jest potwierdzony A to o czym t6 piszesz to prawda
   , tyle że dłuższy czas temu to się działo. Nie jesteś na bieżąco:)

  • Gammon
   26 lutego, 09:24

   A po Brexicie obiecali rozdawać samochody i domy na Trafalgar Square!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama