Menu

Arabia Saudyjska likwiduje oddzielne wejścia dla kobiet w restauracjach

Arabia Saudyjska likwiduje oddzielne wejścia dla kobiet w restauracjach
Zachodnie sieci, jak McDonalds, też stosowały separację kobiet i mężczyzn. (Fot. Getty Images)
Arabia Saudyjska ogłosiła wczoraj, że znosi separację kobiet i mężczyzn w restauracjach, w których do tej pory obowiązywały przesłony oddzielające część damską i męską, osobne sale lub nawet osobne wejścia dla pań i panów.
Reklama

Jak zauważa Associated Press, zmiana ta może się wydać konserwatystom na tyle kontrowersyjna, że władze królestwa wprowadziły ją bez rozgłosu.

Poinformowała o niej oficjalna agencja SPA w długim komunikacie wyliczającym zmiany różnych przepisów i norm, jak dopuszczalna długość fasady budynku, czy pozwolenie na umieszczanie kuchni na piętrze, a nie tylko na parterze domu. Nowy przepis wydało ministerstwo ds. municypalnych i wiejskich.

Wprawdzie drogie restauracje i luksusowe hotele w Dżuddzie i Rijadzie nie przestrzegały ostatnio obowiązku separowania mężczyzn i kobiet, ale w innych miejscach podział taki był respektowany.

Zachodnie sieci, jak Starbucks, dzieliły pomieszczenia na sale "rodzinne", gdzie mogły wejść kobiety same lub w towarzystwie mężczyzn, a także sale dla "singli", gdzie przyjmowano wyłącznie mężczyzn. Jeśli restauracja była za mała, aby przynajmniej oddzielić zasłonami części dla pań i dla panów, po prostu nie wpuszczano tam kobiet.

W sierpniu br. zniesiono przepis, który ograniczał swobodę podróży kobiet. (Fot. Getty Images)

W całej Arabii Saudyjskiej nadal obowiązuje norma, zgodnie z którą w miejscach publicznych kobiety i mężczyźni są rozdzielani: w szkołach, na uniwersytetach, a nawet - jak podkreśla agencja AP - na weselach.

W sierpniu br. zniesiono przepis, który ograniczał swobodę podróży kobiet i pozwolono, by występowały one o paszport. Z koeli w czerwcu 2018 roku królewski dekret pozwolił kobietom siadać za kierownicą samochodu. Wcześniej Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie miały prawa prowadzić auta.

Jednak jeszcze w maju 2018 roku aresztowano kilkanaście działaczek na rzecz praw człowieka, z których większość domagała się przyznania Saudyjkom prawa do prowadzenia samochodu oraz odejścia od systemu męskiej opieki, skutecznie uniemożliwiającego Saudyjkom samodzielne decydowanie o sobie. Niektóre z nich pozostały w areszcie przez blisko rok.

Czytaj więcej:

Żona władcy Dubaju prosi w Londynie o ochronę

  Komentarze
  • Wa@
   9 grudnia 2019, 10:41

   Baby i chłopy będą wchodzili jednymi drzwiami!!! Co za rozpasanie i wyuzdanie! Toż to sodoma i gomora! Przyjdzie do tego, że baby i wielbłądy będą miały prawa wyborcze

  • PRAWDA
   10 grudnia 2019, 06:53

   Kto to takie brednie pisze czy juz tym dziennikarzom brakuje mózgów byłam w Dubaju kilka razy nie zauważyłam by były osobne wejście dla Pań czy Panów itd

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama