Menu

Apel Johnsona do Trumpa ws. żony dyplomaty, która spowodowała wypadek

Apel Johnsona do Trumpa ws. żony dyplomaty, która spowodowała wypadek
Czy Boris Johnson przekona Donalda Trumpa do uchylenia immunitetu sprawczyni wypadku?... (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do ponownego rozważenia sprawy skorzystania z immunitetu dyplomatycznego przez żonę amerykańskiego dyplomaty, która spowodowała wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym - poinformował wczoraj urząd premiera.
Reklama

19-letni Harry Dunn zginął w pod koniec sierpnia w wypadku drogowym w pobliżu wykorzystywanej przez siły zbrojne USA bazy lotniczej w Croughton w środkowej Anglii. Prowadzony przez niego motocykl zderzył się prowadzonym przez żonę amerykańskiego dyplomaty samochodem typu SUV, który jechał pod prąd.

Według BBC, Anne Sacoolas i jej mąż byli w Wielkiej Brytanii od trzech tygodni. Kobieta wyjechała już z Wielkiej Brytanii, choć wcześniej mówiła policji, że nie ma takich planów.

"Premier wezwał prezydenta do ponownego rozważenia stanowiska rządu USA aby osoba, której to dotyczy mogła wrócić do Wielkiej Brytanii, współpracować z policją i pozwolić rodzinie Harry'ego na uzyskanie sprawiedliwości" - wyjaśniła rzeczniczka Downing Street.

Jak dodała, Trump przekazał kondolencje rodzicom Dunna, a obaj przywódcy zgodzili się "pracować razem, aby jak najszybciej znaleźć rozwiązanie".

Zgodnie z konwencją wiedeńską z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych, dyplomaci i ich rodziny nie mogą być pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny przez państwo przyjmujące, o ile nie są jego obywatelami. Jednak państwo wysyłające może zdecydować o uchyleniu ich immunitetu, co pozwala na postawienie im zarzutów.

Czytaj więcej:

Żona dyplomaty śmiertelnie potrąciła Brytyjczyka. Johnson apeluje do USA

  Komentarze
  • Ja
   10 października 2019, 11:08

   Tacy to święci są, a normalnego człowieka by dawno zamknęli w kryminale...

  • ENZOO
   10 października 2019, 12:40

   Przywilej władzy...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama