Apel o wprowadzenie podatku dla najbogatszych. Liczba miliarderów w UK "mocno w górę"

Organizacja charytatywna Equality Trust stwierdziła, że działania rządu i banków centralnych podczas pandemii doprowadziły do "eksplozji bogactwa miliarderów" w Wielkiej Brytanii kosztem reszty społeczeństwa, po tym, jak nastąpił gwałtowny wzrost wartości nieruchomości i akcji giełdowych.
Na początku globalnego stanu kryzysu zdrowotnego trzy lata temu, Bank Anglii i inne duże banki centralne na całym świecie obniżyły stopy procentowe do zera i wpompowały miliardy funtów w rynki finansowe poprzez programy skupu obligacji.
Autorzy raportu stwierdzili, że polityka ta, której celem było złagodzenie skutków najgorszej od trzech stuleci recesji poprzez wspieranie przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i rządów niższymi kosztami obsługi kredytów, przyczyniła się również do wzrostu cen aktywów, zasilając kieszenie bogatych inwestorów.
Read the full report here: https://t.co/iu59bqNBRa
— The Equality Trust (@equalitytrust) December 19, 2022
Equality Trust twierdzi, że przyczyniło się to do wzrostu liczby brytyjskich miliarderów ze 147 w 2020 r. do 177 w tym roku, przy czym średnia kwota, jaką dysponuje każdy z nich wynosi obecnie około 2 mld funtów. Z raportu wynika, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad dziesięciokrotnie od 1990 roku, kiedy "Sunday Times" po raz pierwszy opublikował swoją listę najbogatszych, po uwzględnieniu inflacji w tym okresie.
Biorąc pod uwagę dane dotyczące zamożności skorygowane o inflację, pochodzące z archiwalnych edycji listy bogaczy, stwierdzono, że łączna wartość majątku brytyjskich miliarderów wzrosła z 53,9 mld funtów w 1990 roku do ponad 653 mld funtów w 2022 roku. "Oznacza to wzrost bogactwa miliarderów o ponad 1 000% w ciągu ostatnich 32 lat" – wynika z raportu.
Jo Wittams, dyrektor współzarządzająca Equality Trust zaznaczyła, że nierówności wcale nie są nieuchronne. "Odpowiednia polityka rządu może przynieść korzyści" – zaznaczyła. Działacze na rzecz równości podatkowej twierdzą, że rząd mógłby pozyskać do 37 mld funtów na pomoc w finansowaniu usług publicznych, gdyby wprowadził pakiet podatków od najbogatszych.
#ClapsDontPayTheBills, but we've found some people who could - if we taxed them properly. https://t.co/94CDWCHRrG pic.twitter.com/b2i8dKpgAd
— NEF (@NEF) December 16, 2022
Organizacja Tax Justice UK zaapelowała do rządu o wprowadzenie pięciu reform podatkowych nakierowanych na osoby szczególnie zamożne, które według grupy aktywistów poradziły sobie "naprawdę dobrze finansowo" podczas kryzysu związanego z koronawirusem i krajowymi lockdownami, zamiast szukać oszczędności poprzez dalsze cięcia w usługach publicznych.
Propozycje obejmują m.in. zrównanie podatku od zysków kapitałowych z podatkiem dochodowym, zniesienie zasad opodatkowania osób niebędących rezydentami oraz wprowadzenie 1% podatku od majątku osób szczególnie majętnych przekraczających 10 milionów funtów - co, jak twierdzą, mogłoby przynieść 10 miliardów funtów.
Czytaj więcej:
Izba Gmin: Mimo wojny rosyjskie brudne pieniądze nadal płyną do kraju
Najgorsze pół roku w historii dla najbogatszych ludzi świata. Stracili 1,4 bln dolarów
Minister finansów: Wszyscy będą musieli płacić wyższe podatki