Menu

Anita Włodarczyk odbierze "zaległe" złoto z igrzysk w Londynie

Anita Włodarczyk odbierze "zaległe" złoto z igrzysk w Londynie
Anita Włodarczyk jest już podwójną mistrzynią olimpijską. (Fot. Getty Images)
Rzucająca młotem Anita Włodarczyk ma odebrać 'zaległy' złoty medal igrzysk w Londynie podczas Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uroczystość, która jest punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu, odbędzie się jutro w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Reklama

Siedem lat temu, tuż po zakończeniu olimpijskich zmagań w Londynie, Włodarczyk odebrała srebro. Cztery lata później jednak, po powtórnym przebadaniu próbek u Tatiany Łysenko wykryto doping i Rosjanka straciła m.in. wywalczony w 2012 roku złoty krążek olimpijski.

Na gali wyłoniony zostanie także laureat dziewiątej edycji Nagrody EOC im. Piotra Nurowskiego dla najlepszego młodego sportowca Europy. Nominowani są: chorwacki pływak Franko Grgic, specjalizująca się w skoku wzwyż Ukrainka Jarosława Mahuczich, estoński kolarz Madis Mihkels, węgierska szablistka Liza Pusztai oraz włoska gimnastyczka sportowa Giorgia Villa.

W 100. rocznicę powstania PKOl, 12 października, jubileusz świętowano w krakowskim Hotelu Francuskim, gdzie m.in. odnowiono wówczas akt założycielski. To właśnie tam w 1919 roku powołano do życia organizację, której pierwszym celem było wysłanie reprezentacji na igrzyska w Antwerpii w 1920 roku.

Do 1924 roku działał pod nazwą Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na jego czele stanął książę Stefan Lubomirski, natomiast patronatem objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Od 2010 roku organizacją kieruje Andrzej Kraśnicki.

W olimpijskich zmaganiach w latach 1924-2018 polscy sportowy łącznie wywalczyli 305 medali: 75 złotych, 90 srebrnych i 140 brązowych. Na ten dorobek składają się 283 medale w letnich igrzyskach (68-83-132) oraz 22 w zimowych (7-7-8).

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama