Menu

Angielska służba zdrowia ostrzega: Osoby zaszczepione mogą nadal zakażać koronawirusem

Angielska służba zdrowia ostrzega: Osoby zaszczepione mogą nadal zakażać koronawirusem
Nie traćmy czujności po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki - przestrzegają brytyjscy specjaliści. (Fot. Getty Images)
Żadna szczepionka nie jest skuteczna w 100 procentach, a osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 mogą nadal przenosić koronawirusa i dlatego powinny przestrzegać wszystkich ograniczeń - oświadczył dzisiaj zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam.
Reklama

"Żadna szczepionka nigdy nie miała 100-procentowej skuteczności, więc nikt nie jest na 100 procent chroniony przed wirusem. Sposobem na zmniejszenie ryzyka dla każdego z nas jest przerwanie łańcucha transmisji i radykalne zmniejszenie liczby zachorowań" - napisał specjalizujący się w chorobach zakaźnych i epidemiologii Van-Tam na łamach "Sunday Telegraph".

"Nie wiemy jeszcze jak szczepionka (przeciwko Covid-19) wpływa na transmisję koronawirusa. Tak więc nawet po przyjęciu dwóch dawek szczepionki nadal możesz przenieść chorobę na kogoś innego i łańcuch transmisji zostanie podtrzymany" - ostrzega lekarz przypominając, że szczepionka nie wywołuje reakcji immunologicznej natychmiast, a jej działanie zależy m.in. od wieku osoby.

Van-Tam apeluje więc do osób, które są już zaszczepione, by nadal stosowały się do wszystkich ograniczeń związanych z epidemią. "Zmieniając swoje zachowanie nadal możesz rozprzestrzeniać wirusa przyczyniając się do dużej liczby infekcji i narażając na zachorowanie osoby, które wciąż czekają na przyjęcie szczepionki" - tłumaczy specjalista.

Zastępca naczelnego lekarza Anglii pisze, że podanie dwóch dawek szczepionki zapewnia lepszą i trwalszą ochronę i wszyscy powinni przyjąć dwie porcje preparatu. Wyjaśnia jednak, że decyzja o skupieniu się na podaniu pierwszej dawki możliwie największej liczbie osób i wykonywania drugiego zastrzyku w dalszej kolejności jest słuszna. Pozwala bowiem szybko zapewnić pewną ochronę, którą daje już pierwsza porcja preparatu, możliwie największej liczbie osób z najbardziej narażonych grup.

Van-Tam chwali "niesamowitą pracę" naukowców, którzy przyczynili się do opracowania szczepionki w tak krótkim czasie i zapewnia, że to właśnie dzięki masowej akcji szczepień uda się przezwyciężyć pandemię koronawirusa i "wrócić do życia, które znamy - meczów lokalnych drużyn piłkarskich, wielopokoleniowych spotkań rodzinnych i wielkich wesel".

Czytaj więcej:

Dominic Raab: Cała populacja UK ma być zaszczepiona do września

Depresja i stres mogą osłabiać działanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

Kiedy otrzymam szczepienie na Covid-19? Użyteczny kalkulator dostępny również w Polsce

Hancock: Większy odstęp między dawkami zwiększa skuteczność szczepionki

Problemy z brytyjską szczepionką. UE dostanie ją z opóźnieniem

  Komentarze
  • Buahaha
   24 stycznia, 16:36

   To po co się szczepić? Hmmmm?

  • Taka. Prawda
   24 stycznia, 18:54

   Juz sie zaczyna urabianie ludzi ze szczepionka nie daje 100%
   Ze zabespiecza przed zachorowaniem a nie wirusem ...
   Jak ktos zaszczepiony umrze to ze nowy wirus ze to grypa zawal rak ...
   Byle tylko sie nie wydalo ze szczepionka potrzebuje minimum 2 lat badan a nie 2 tygodni

  • Yogi
   24 stycznia, 19:50

   Jeżeli zaszczepieniu są zagrożeniem dla zaszczepionych i niezaszczepionych, oraz niezaszczepieni są zagrożeniem dla zaszczepionych i niezaszczepionych, to po co szczepionka ? Może @Leszek, @Ola, lub @Asan nam wytłumaczą ! Brawo Hackney !!!

  • Leszek
   24 stycznia, 22:44

   Udajesz ze nie rozumiesz? Zaszczepieni nie zbeda mieli objawow, ale beda zarazac innych.

  • Wqrvion
   25 stycznia, 04:48

   Obłąkany bełkot NWO trwa, a muły, dzbany, łosie, pelikany łykają to bez popitki.Lockdown nie skończy się w marcu.Już mówią o wrześniu.Ale nie skończy się we wrześniu.Ma trwać BEZ KOŃCA.Podobnie kagańce, dystans i wszelkie obłąkane restrykcje.To ma być nasza "New Normal".

  • Jan Szczygieł
   25 stycznia, 05:08

   @Pete Jadczyk. To Ty czytasz bez zrozumienia. Napisałem, to, co wyjaśniali " eksperci ", że niezaszczepieni są zagrożeniem dla zaszczepionych. I co Ty na to ?

  • Uk
   25 stycznia, 10:00

   ...jak podadza w tv ze od jutra szczepionka po kturej chory jest nadal chory "ale zaszczepiony" bedzie kosztowac po 500f ....to zaczna sie zaporzyczac a i tak wezma... oblakance 15

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama