Menu

Angela Merkel: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz Brexitu

Angela Merkel: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz Brexitu
Angela Merkel zapewniła, że Niemcy są gotowe na twardy Brexit. (Fot. Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jej kraj jest przygotowany na każdy scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szefowa niemieckiego rządu spotka się pojutrze w Berlinie z premierem Borisem Johnsonem.
Reklama

"Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starać szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji" - oświadczyła Merkel w Urzędzie Kanclerskim podczas dnia otwartych drzwi.

"Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę" - dodała.

Szefowa rządu Niemiec spotka się z premierem Wielkiej Brytanii pojutrze wieczorem w Berlinie. Głównym tematem rozmów będzie wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

"Cieszymy się z każdej wizyty - należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań" - oznajmiła Merkel.

Boris Johnson wkrótce odwiedzi Berlin. (Fot. Getty Images)

Z informacji, które w czwartek ujawnił ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" wynika, że według rządu Niemiec opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo 31 października bez porozumienia z Brukselą jest "wysoce prawdopodobne". Gazeta powołuje się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający Brexit bez umowy".

Według magazynu "Sunday Telegraph", Johnson zakomunikuje Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać Brexitu.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości