Menu

Angela Merkel: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz Brexitu

Angela Merkel: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz Brexitu
Angela Merkel zapewniła, że Niemcy są gotowe na twardy Brexit. (Fot. Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jej kraj jest przygotowany na każdy scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szefowa niemieckiego rządu spotka się pojutrze w Berlinie z premierem Borisem Johnsonem.
Reklama

"Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starać szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji" - oświadczyła Merkel w Urzędzie Kanclerskim podczas dnia otwartych drzwi.

"Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę" - dodała.

Szefowa rządu Niemiec spotka się z premierem Wielkiej Brytanii pojutrze wieczorem w Berlinie. Głównym tematem rozmów będzie wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

"Cieszymy się z każdej wizyty - należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań" - oznajmiła Merkel.

Boris Johnson wkrótce odwiedzi Berlin. (Fot. Getty Images)

Z informacji, które w czwartek ujawnił ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" wynika, że według rządu Niemiec opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo 31 października bez porozumienia z Brukselą jest "wysoce prawdopodobne". Gazeta powołuje się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający Brexit bez umowy".

Według magazynu "Sunday Telegraph", Johnson zakomunikuje Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać Brexitu.

  Komentarze


  • Boris J
   19 sierpnia, 09:51

   Po spotkaniu się okaże kto jest zdrajcom UE .

  • Czytelnik anonimowy
   19 sierpnia, 10:22

   hahaha a jak nasze plecaczki ?

  • Olo
   19 sierpnia, 10:41

   Gospodarka Niemic juz kuleje, a Ona ciagle to samo, nic sie nie dzieje wszyscy jestesmy przygotowani tylko nikt nie chce powiedziec na co, rzady wielkich Panow w EU sie koncza, ciekawi mnie tylko czemu Tusk teraz nie szczeka ....

  • Tosiek
   19 sierpnia, 10:45

   Beda niemiaszki lezec i kwiczec jak wyjda na twardo. Kome wepchacie te trujace diesle? Jeszcze wujek Trump da cla i po motoryzacji bye bye

  • Ja
   19 sierpnia, 11:15

   Nie rozumiem ciebie kolego "czytelnik" z czego hahaha, przecież to wy jedziecie błagać UE o renegocjacje umowy,obiecał wam 31, nie macie honoru wyjść bez UMOWY, na kolana HAHAHA.

  • Anna
   19 sierpnia, 11:43

   plecaki, dawno w PL

  • Vistula
   19 sierpnia, 12:56

   @Ja, ciekawa opinia z tym blaganiem, choc Boris pojedzie zaproponowac renegocjacje umowy. Nikt nie musi nikogo blagac. No deal oznacza 'no BMWs and VW or Audis to UK'. Moze miejsca tych marek zastapia Chevrolet, japonczyki, czy chinskie marki itp. Business nie lubi pustki, a Niemiachy beda potrzebowac zbytu, bo juz u nich jest spowolnienie ;-), a geb do wykarmienia z publicznego budzetu niemalo. Opozycja w UK I ci tzw. remainers rozpowszechniaja te opowiesci ludowe o blaganiu. Niestety twardy Brexit dotknie cala EU, wiec nie ma co sie ludzic, ze chodzi o blaganie.

  • Badoo
   19 sierpnia, 16:40

   Nie rozumiem. Mieli trzy lata na podjęcie terminu ostatecznego wyjścia. 31.10 to ostateczny dzień opuszczenia UE. Jeśli dobrze pamiętam to nie muszą czekać do końca, mogą już wyjść. Nawet jutro. Po co czekać. Jak im tak zależy to wypad z europy. Podobno im szybciej to lepiej dla nich, więc po co trzymać się terminu.

  • Jurek
   19 sierpnia, 22:05

   Będą pili francuskie wina i jeżdzili niemieckimi samochodami tylko więcej będą musieli za te towary zapłacić. Towary produkowane w Europie kontynentalnej są technologicznie niezastąpione.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.11.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.264 złUSD 3.862 złCHF 3.880 zł

  Sport


  Reklama