Menu

Andrew Bailey nowym szefem Banku Anglii

Andrew Bailey nowym szefem Banku Anglii
Bailey niemal całą swoją karierę zawodową spędził w Banku Anglii. (Fot. Getty Images)
Andrew Bailey, były zastępca gubernatora, a od 2016 r. szef brytyjskiego urzędu nadzoru finansowego FCA, został mianowany dzisiaj na nowego gubernatora Banku Anglii (BoE). Stanowisko obejmie 16 marca 2020 r.
Reklama

"Andrew był wyróżniającym się kandydatem w bardzo wyrównanej stawce. Jest właściwą osobą, by kierować Bankiem w momencie, gdy tworzymy nową przyszłość poza UE i wyrównujemy szanse w całym kraju" - oświadczył minister finansów Sajid Javid.

60-letni Bailey, który pracował w Banku Anglii przez ponad 30 lat, stwierdził z kolei, że jest zaszczycony nominacją, "zwłaszcza w tak kluczowym momencie dla naszego kraju, gdy wychodzimy z Unii Europejskiej.

Od początku był on wymieniany jako jeden z faworytów do zastąpienia Marka Carneya, choć w ostatnich tygodniach jego notowania nieco spadły w związku z kontrowersjami wokół jednej ze spraw badanych przez FCA. Wzrosły natomiast szanse innej byłej zastępczyni gubernatora, urodzonej w Egipcie Minouche Shafik, która byłaby pierwszą kobietą kierującą BoE.

Bailey niemal całą swoją karierę zawodową spędził w Banku Anglii, w którym pracę zaczął w 1985 r. Był m.in. głównym skarbnikiem BoE w latach 2004-2011, co oznacza, że jego podpis znajduje się na wszystkich banknotach wyemitowanych w tym okresie, a w latach 2013-2016 był jednym z czterech zastępców gubernatora.

W 2016 r. został szefem FCA, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Bailey będzie on 121. gubernatorem w historii BoE, a jego kadencja potrwa osiem lat. Kanadyjczyk Carney był pierwszym cudzoziemcem kierującym brytyjskim bankiem centralnym.

Czytaj więcej:

Bank Anglii: Brytyjski system finansowy jest odporny na wstrząsy

Bank Anglii pozostawia stopy procentowe bez zmian

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama