Menu

Albania i Macedonia Północna "o krok bliżej" dołączenia do UE

Albania i Macedonia Północna "o krok bliżej" dołączenia do UE
Czy UE powiększy się o dwa nowe państwa? (Fot. Getty Images)
Zarówno Albania jak i Macedonia Północna dokonały trwałego postępu m.in. w obszarze praworządności - ogłosiła Komisja Europejska, podtrzymując zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tymi państwami.
Reklama

"W przypadku obu krajów są namacalne i trwałe wyniki, dlatego zalecenie Komisji w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną pozostaje ważne" - ogłosiła KE.

Rzeczniczka tej instytucji Ana Pisonero podkreśliła na konferencji prasowej w Brukseli, że ma nadzieję, iż dzięki zmienionej metodologii oceny postępów w procesie akcesyjnym i pozytywnymi wynikami Albanii i Macedonii Płn. państwa członkowskie UE podejmą pozytywną decyzję w sprawie otwarcia z nimi negocjacji. W 2019 roku, mimo rekomendacji KE, kraje unijne nie zdecydowały się na taki krok.

Ursula von der Leyen ma nadzieję na jak najszybsze rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. (Fot. Getty Images)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej krytycznej w tej sprawie Francji, KE przedstawiła na początku lutego propozycje zmiany metodologii oceny gotowości państw, które chcą dołączyć do UE. "Sądzimy, że ta propozycja, równolegle z raportem, który przedstawiamy dziś jest dobrą podstawą do podjęcia decyzji w ciągu kilku najbliższych tygodni, jeszcze przed szczytem w Zagrzebiu" - zaznaczyła Pisonero.

W chorwackiej stolicy na początku maja zapowiedziane jest spotkanie szefów państw i rządów krajów UE oraz państw Bałkanów Zachodnich. Chorwacka prezydencja ma nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu unijni ministrowie ds. europejskich na swoim poziomie dadzą zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Czytaj więcej:

Merkel będzie zabiegać o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Płn.

Nowe reguły dla krajów, które chcą dołączyć do UE

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama