Menu

Afrykański upał na Wyspach. W Londynie 34 stopnie

Afrykański upał na Wyspach. W Londynie 34 stopnie
To będzie ekstremalna sobota na Wyspach. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania przygotowuje się na najgorętszy dzień w roku. Za wszystko odpowiedzialna jest fala gorąca, która nadciąga znad Sahary - informuje 'Metro'.
Reklama

"Dziś rano słońce przywitało mieszkańców zachodniej Anglii oraz Szkocji i jedynie na wschodzie było nieco chmur. Jednak z upływem dnia, słoneczna pogoda zawita do niemal całej Wielkiej Brytanii. W zachodniej części kraju termometry pokażą grubo ponad 20 kresek, a w niektórych regionach Szkocji - nawet 29 st." - informuje Greg Dewhurst z Met Office.

Jednak prawdziwy skwar da o sobie znać już jutro, z temperaturami w Londynie i Lincolnshire sięgającymi nawet 34 st. "To dużo powyżej średniej dla tej pory roku, która wynosi około 22 st." - zaznacza Dewhurst, dodając, że takie upały mogą być bardzo niebezpieczne. 

Temperatury w Londynie i Lincolnshire sięgną nawet 34 st. (Fot. Getty Images)

W związku z tym Met Office, wraz z NHS England, wydał ostrzeżenie pogodowe 2. stopnia, które oznacza, że ​​zwłaszcza ludzie starsi, chorzy i dzieci powinni unikać wychodzenia z domu. "Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody i nakryciu głowy" - podkreśla ekspert.

Nawet w Szkocji temperatura wzrośnie do około 29 ° C, czyli znacznie powyżej średniej dla tej pory roku.

Meteorolodzy zaznaczają, że Wielka Brytania nie będzie mieć tym razem do czynienia z falą upałów, bo tak wysokie temperatury utrzymają się jedynie jutro. Już w niedzielę słupki rtęci "wrócą" do 23-25 st. 

W tym roku najwyższa temperatura, 28,8 st., padła jak dotąd 2 czerwca w Weybourne w Norfolk. Z kolei czerwcowy rekord dla Wielkiej Brytanii odnotowano w 1976 r., kiedy termometry pokazały 35,6  st.

W całej Europie gorący saharyjski wiatr przyniósł w tym tygodniu upalną pogodę, a temperatury m.in. we Włoszech, Francji czy Niemczech przekraczały 40 kresek.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama