Menu

8 na 10 Polaków chce niezależnej komisji dla księży

8 na 10 Polaków chce niezależnej komisji dla księży
Na jaw wychodzą kolejne przypadki molestowania nieletnich przez księży. (Fot. Getty Images)
84 proc. ankietowanych chce, by powstała niezależna od Kościoła komisja, która wyjaśniałaby przypadki molestowania seksualnego przez księży i ukrywania takich sytuacji - wynika z sondażu 'Super Expressu' opublikowanego we wczorajszym wydaniu.
Reklama

"Super Express" opublikował wczoraj wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster. Badanie przeprowadzono 16 i 17 maja br. na próbie 1 092 dorosłych Polaków.

Na pytanie "Czy powinna powstać niezależna od Kościoła komisja, która wyjaśniałaby przypadki molestowania seksualnego przez księży i ukrywania takich sytuacji" 84 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak". "Nie" odpowiedziało 9 proc. badanych, a 7 proc. uznało, że "trudno powiedzieć".

Z kolei 62 proc. badanych uważa, iż zjawiskiem powszechnym było to, że biskupi ukrywali informacje na temat molestowania seksualnego przez księży. Nie zgadza się z tym tylko 2 proc. ankietowanych - wynika z publikacji "SE".

Kilka dni tmeu po posiedzeniu rządu, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że powołana będzie państwowa komisja ds. badania przypadków pedofilii. Jak zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że wkrótce zostaną przedstawione szczegóły w sprawie powołania komisji, a do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.

11 maja na oficjalnym profilu dziennikarza Tomasza Sekielskiego na portalu YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu" (film poniżej), w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W filmie przedstawiono m.in. wypowiedzi osób, które oskarżyły duchownych o wykorzystywanie seksualne w okresie dzieciństwa oraz konfrontacje tych osób z duchownymi, z których część przyznała się do zarzucanych czynów. Film braci Sekielskich dokumentuje przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przez księża i przenoszenia sprawców takich czynów z parafii na parafię przez przełożonych. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama