Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

46 proc. miodu sprowadzanego do Unii Europejskiej to podróbki

46 proc. miodu sprowadzanego do Unii Europejskiej to podróbki
Na wielu słoikach znjaduje się oznaczenie: "mieszanka miodów z UE i spoza UE", co niewiele mówi klientom... (Fot. Getty Images)
Prawie połowa (46 proc.) miodu importowanego do krajów Unii Europejskiej to podróbki, ostrzega Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Z raportu centrum wynika, że większość fałszowanego miodu pochodzi z Chin i Turcji.
Reklama
Reklama

Aż 320 przebadanych próbek importowanego miodu, które zostały wybrane losowo, aż 147 z nich zostało uznanych za podróbki. Zawierały one m.in. takie substancje jak syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy lub buraków cukrowych.

"Zgodnie z przepisami europejskimi, wszelkie dodatki są zabronione" – przypomina centrum.

Próbki zostały pobrane na granicach – głównie w portach europejskich – w okresie od listopada 2021 do lutego 2022.

Naturalny miód powinien nieco drapać w gardle, a to ze względu na zawarte w nim substancje. Ekologiczny, prawdziwy miód po wlaniu go do szklanki z wodą nie rozpuści się tak szybko jak cukier. (Fot. Getty Images)

"Kontrolujący zwrócili także uwagę na stosowanie dodatków i barwników w celu fałszowania prawdziwego botanicznego źródła miodu oraz maskowania prawdziwego pochodzenia geograficznego produktu przez maskowanie informacji o identyfikowalności i usuwanie pyłków" – czytamy w komunikacie JRC.

Unia Europejska importuje rocznie ok. 175 tys. ton miodu rocznie, co czyni ją drugim, po Stanach Zjednoczonych, co do wielkości importerem na świecie.

  Komentarze
  • Jprd
   25 marca, 14:42

   proponuje poczytać o niebieskim miodzie i w sumie i w innych kolorach i co najciekawsze podróbka niezamierzona :D O co chodzi ? Pszczelarz miał pasiekę niedaleko wytwórni M&M.... I tak pszczoły leciały do odpadków z tej fabryki...I miodek miał kolor jaki miał :D Pijesz piwko na grillu i pszczoły ci przeszkadzają ? Normalna sprawa, szukają najprostszego dostępu do cukru , czy to twoje piwo czy cukierki. W ostateczności pyłek kwiatów gdzie się muszą urobić :D Jak nie masz własnej pasieki z lipami i swoimi kwiatami nie możesz po prostu być pewny miodu . A co dopiero zChin...

  • Czytelnik anonimowy
   26 marca, 09:29

   Zbierajcie nasiona warzyw i owoców,niedługo nie będzie co jeść na tym świecie, no chyba że komuś robale z glizdami będą smakowały. Głosować nie ma na kogo,wszystkich do wymiany,a najlepiej przydałby się taki z filmu ,,Sługa narodu ,,

  • Olek
   26 marca, 19:20

   Właśnie taki kupiłem, to jest cukier, tylko trochę podgotowany, aby mieć barwniki a tak.to.po prostu karmel. Tak nam ue wychodzi bokiem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.06.2023
  GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama